برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  12 , شماره  1 ; از صفحه 131 تا صفحه 152 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه رشد تخمك در ماهي كفال پوزه باريك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين پژوهش، مراحل مختلف تكامل تخمدان ماهي كفال پوزه باريك (Liza saliens) از نظر ريخت شناسي و بافت شناسي، مورد مطالعه و مقايسه قرار گرفت. براي اين منظور طي سالهاي 1377 و 1378 بيش از يكصدو پنجاه عدد ماهي كفال از پره هاي صيادي در سواحل جنوبي درياي خزر تهيه و تكامل و رشد گناد آنها براساس پارامترهاي ظاهري و بافتي مرحله بندي شدند. در مرحله نخست، تخمكها كوچك و بي رنگ مي‌باشند. در مرحله دوم رشد محسوسي در ائوسيت ها ديده مي‌شود. در مرحله سوم، توده تخمك با فشردن تخمدان قابل لمس است و انشعابات رگهاي خوني به وضوح ديده مي‌شود و زرده سازي موجب افزايش رشد سيتوپلاسم شده و در اين دوره زونارادياتا به وضوح مشاهده مي‌گردد. در مرحله چهارم تخمكها با چشم غير مسلح قابل رويت هستند، تخمك ها رشد بيشتري نموده و زرده سازي نيز افزايش مي‌يابد. در اين دوره هسته به سمت قطب جانوري مهاجرت مي‌كند.
در مرحله پنجم تخمك ها حالت سيال
داشته و به راحتي دفع مي‌شوند. حداكثر GSI در مرحله پنجم و دقيقا قبل از تخم ريزي در ماهي به ثبت رسيد. در مرحله ششم تخمدان به مرحله دو برمي‌گردد و تخمدان حاوي فوليكولهاي خالي، تخمك هاي نابالغ و تخمكهاي تخليه نشده مي‌باشد. براساس مطالعات انجام شده مرحله يك تا سه در ماههاي شهريور تا ارديبهشت، مرحله چهار در ماههاي خرداد و تير، مرحله پنج در ماههاي تير و مرداد و مرحله شش در شهريور ماه بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

یوسفیان، م.، و عریان، ش.، و فرخی، ف.، و عصاییان، ح. (1382). مطالعه رشد تخمک در ماهی کفال پوزه باریک. مجله علمی شیلات ایران (فارسی), 12(1), 131-152. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3149Vancouver : کپی

یوسفیان مهدی، عریان شهربانو، فرخی فرزانه، عصاییان حسین. مطالعه رشد تخمک در ماهی کفال پوزه باریک. مجله علمی شیلات ایران (فارسی). 1382 [cited 2021September22];12(1):131-152. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3149IEEE : کپی

یوسفیان، م.، عریان، ش.، فرخی، ف.، عصاییان، ح.، 1382. مطالعه رشد تخمک در ماهی کفال پوزه باریک. مجله علمی شیلات ایران (فارسی), [online] 12(1), pp.131-152. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3149. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی