برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  - , شماره  60 ; از صفحه 19 تا صفحه 50 .
 
عنوان مقاله: 

راههاي تقريب مذاهب اسلامي و وحدت مسلمانان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده الهیات، دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 

استاد آيه ا... محمد واعظ زاده خراساني، شخصيت فرهيخته اي است كه بيش از هر چيز با انديشه‌هاي تقريب جويانه و تلاشهاي مصلحانه در راه نزديكي مذاهب اسلامي به يكديگر شناخته شده است. در نوشتاري از ايشان كه در مي‌آيد طرحهاي علمي وحدت و تقريب مذاهب اسلامي مورد بررسي قرار مي‌گيرد. ايشان اين طرحها را در دو دسته متمايز طرحهاي سياسي و علمي تقريب مذاهب مورد بحث قرار داده است و در بخش نخست از طرحهاي سياسي كه در مسير تحقق وحدت مسلمين به كار آيد سخن به ميان آورده و آنها را در چهار بخش توضيح مي‌دهد: نخست؛ طرح حكومت واحد اسلامي در جهان كه به عقيده نامبرده با توجه به واقعيات جاري در كشورهاي اسلامي از حد خيال و آرزو فراتر نمي‌رود. دوم؛ طرح تشكيل اتحاد جماهير اسلامي كه گرچه مي‌تواند روشي علمي براي همگون كردن سياست خارجي و اقتصاد و پاسداشت فرهنگ و تمدن اسلامی باشد به دلیل موانع سیاسی و اجتماعی و تضاد موجود بین گروههای اسلامی در جهان اسلام مجالی برای تحقق عملی نمی یابد.

سوم؛ طرح وحدت رهبری یا شورای رهبری که در جهان اسلام موافقان و منادیانی داشته و به عقیده نامبرده با واقع نگری شرایط کنونی جهان اسلام هم سازگارتر است.

چهارم؛ طرح پیمانهای همکاری مشترک کشورهای اسلامی در ابعاد مختلف، فرهنگی، دفاعی، اقتصادی است که ریشه در دستورهای قرآن و سنت داشته و اگر به درستی مورد اجرا گذاشته شود سهم مهمی در گردآوردن مسلمین و تقویت توان آنها خواهد داشت.

در بخش دوم نامبرده در زمینه طرحهای علمی تقریب از یازده طرح قابل تصور یاد کرده و بیش از همه به تبیین جوانب به دو طرح آخر می پردازد. به گفته وی دهمین طرح پیشنهاد مرحوم آیت ا... العظمی بروجردی است که بر اساس آن باید از طرح مسایل تاریخی مربوط به خلافت پیامبر و بعضی از موضوعات حساسیت آفرین بنا بر ضرورت خودداری کرده و بر اصل «مرجعیت علمی اهل بیت» تاکید کرد. وی بر این باور است با این رویکرد می توان راهی به روی پیروان مذاهب اسلامی گشود که به مطالعه و بررسی مذهب اهل بیت رو آوردند. چنانچه همین رویکرد در گرایش تقریبی دار التقریب قاهره مثمر ثمر واقع شد. ضمنا در این رویکرد هیچ یک از مبانی و اصول کلامی و عقیدتی مذهب هم فدا نمی شود.

به گفته ایشان یازدهمین طرح، طرح دار التقریب قاهره می باشد که مبنی بر ارج نهادن و قدر شناسی از همه تلاشها مذهبی و به رسمیت شناختن مذاهب اسلامی و گشودن باب تخییر در پیروی از مذاهب فقهی است، در این طرح لزوم گسترش گفتگوهای فقهی و ترک مجادلات کلامی و تاریخی تاکید به عمل می آید و بر این امر اصرار می گردد که اختلافات مذهبی ناشی از اختلاف مجتهدان در مسایل فرعی است در حالی که در مسایل ضروری و اجماعی فقه همه مذاهب وحدت نظر دارند.

راه های تقریب مذاهب را به طور کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد: سیاسی و علمی

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

واعظ زاده خراسانی، م. (1382). راههای تقریب مذاهب اسلامی و وحدت مسلمانان. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ), -(60), 19-50. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3138Vancouver : کپی

واعظ زاده خراسانی محمد. راههای تقریب مذاهب اسلامی و وحدت مسلمانان. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ). 1382 [cited 2021June25];-(60):19-50. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3138IEEE : کپی

واعظ زاده خراسانی، م.، 1382. راههای تقریب مذاهب اسلامی و وحدت مسلمانان. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ), [online] -(60), pp.19-50. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3138. 

 
بازدید یکساله 555 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی