برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1394 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 197 تا صفحه 226 .
 
عنوان مقاله: 

انطباق ويژگي هاي فرهنگي ايرانيان با روش هاي درمان اعتياد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبائی
 
چکیده: 

تجارب اجتماعي زندگي، گرايش هاي فرهنگي، فلسفي و حتي جهان بيني و ايدئولوژي، همگي در شکل گيري ديدگاه هاي انسان نسبت به مسائل مختلف نقش ايفا مي کنند، ازاين رو نحوه مواجهه با پديده هاي يکساني چون اعتياد در جوامع گوناگون به سبب تفاوت در زمينه هاي فرهنگي-اجتماعي قاعدتا بايد اشکال متفاوتي به خود گيرد. در همين راستا اين نوشتار بر آن است که به بررسي عناصر فرهنگي موثر در روش هاي درمان اعتياد در ايران بپردازد.
روش مورد استفاده تطبيقي- کيفي از نوع مورد محور است. داده هاي مورد نياز بامطالعه اسنادي جمع آوري شده است. تجزيه وتحليل داده ها با رويکرد توصيفي- تفسيري صورت گرفته است.
ظاهرسازي در موقعيت هاي بيروني به عنوان يکي از مولفه هاي فرهنگي ايرانيان، که در غالب موارد ملازم با روابط سلسله مراتبي است، موجب کم اثر ساختن مداخلاتي مي گردد که بر خود افشايي و صداقت مخاطبين تاکيد دارند. علاوه بر اين افراد وابسته به مواد و خانواده هاي آن ها حسب پيشينه فرهنگي، تاريخي، اجتماعي به درمان هايي که براي آن ها احساس تعلق دروني نسبت به گروه ارائه دهنده خدمات ايجاد نمي کنند و يا روش بکار گرفته شده توسط آن ها با قالب هاي آشناي ذهني شان سازگار نيست، اقبال چنداني نخواهند کرد.
احساس برابري، شکل گيري روابط صميمانه و دروني، قهرمان پروري و تقديرگرايي از جمله مولفه هايي هستند که امتياز فرهنگي بيشتري به گروه هاي همتا - به خصوص گروه هاي دوازده قدمي- به نسبت کلينيک هاي درمان سوءمصرف مواد مي دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 67 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی