برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1394 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 141 تا صفحه 166 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل موثر بر ميزان دينداري جوانان 15 تا 29 ساله شهر سنندج

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبائی
 
چکیده: 

با توجه به شرايط در حال گذار جامعه و دگرگوني سريع ارزش ها و هنجارها، آگاهي از ابعاد مختلف دينداري جوانان و تاثير عوامل مختلف بر آن و همچنين مقايسه آن با وضعيت دينداري والدين به منظور درک تفاوت هاي ارزشي در دو نسل، از اهميت بسزايي برخوردار است. دينداري (سلامت معنوي) با سلامت روان و اجتماعي افراد رابطه مستقيم دارد و ارتقاي بهزيستي و سطح سلامت افراد يکي از اهداف مددکاري اجتماعي است. در پژوهش حاضر از نظريه هاي يادگيري اجتماعي و نقش اجتماعي براي تبيين تفاوت جنسيتي، از نظريه هاي وبر و مارکس براي تفاوت ميزان دينداري در بين طبقات مختلف اقتصادي و اجتماعي و از نظريه اينگلهارات براي تبيين شکاف نسلي به عنوان چارچوب نظري بهره گرفته شده است.
روش پژوهش، پيمايشي و جامعه آماري آن، جوانان 15 تا 29 ساله شهر سنندج و والدين آن ها است. روش نمونه گيري از نوع تصادفي ساده است. براي گردآوري اطلاعات از پرسشنامه خودساخته و سنجش دينداري کلاک و استارک استفاده شده است. اطلاعات به دست آمده با استفاده از آزمون هاي t و ضريب همبستگي پيرسون مورد تجزيه وتحليل قرار گرفته است.
يافته ها نشان مي دهد که بين متغيرهاي پايگاه اجتماعي – اقتصادي خانواده، ميزان دينداري والدين و سن، با ميزان دينداري جوانان رابطه معناداري وجود دارد. همچنين نتايج حاکي از آن است که بين مردان و زنان از نظر ميزان دينداري تفاوت معناداري وجود دارد اما بين تحصيلات و ميزان دينداري جوانان رابطه معناداري به دست نيامد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 295 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی