برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  58 , شماره  2 ; از صفحه 101 تا صفحه 103 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني آلودگي به تيلريا در گوسفند و ارتباط متقابل آن با يافته هاي باليني در كشتارگاه قائم شهر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی علوم درمانگاهی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
 
چکیده: 

هدف: اين مطالعه به منظور تعيين ميزان فراواني آلودگي به تيلريا در گوسفند و ارتباط متقابل آن با يافته هاي باليني صورت گرفت.
طرح: مطالعه ميداني.
حيوانات: سيصد راس گوسفند.
روش كار: تعداد سيصد راس گوسفند در تابستان 1379 در كشتارگاه قائم شهر تحت مطالعه باليني و آزمايشگاهي قرار گرفتند. قبل از كشتار تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس، درجه حرارت اخذ و عقده هاي فناوي و رنگ مخاطات (چشم و واژن) مورد بررسي قرار مي گرفتند. همچنين قسمتهاي مختلف بدن مورد بازرسي قرار گرفته و در صورت وجود كنه تعدادي از آنها برداشت مي شدند. از هر گوسفند گسترش خوني از عروق گوش تهيه و بعد از فيكس شدن با متانول با گيمسا رنگ آميزي مي شدند و از نظر آلوده بودن به تيلريا مورد بررسي قرار مي گرفتند.
تجزيه و تحليل آماري: نتايج با استفاده از روش آماري t و مربع كاي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. نتايج: از مجموع سيصد راس گوسفند تحت مطالعه، (13درصد) 39 راس آلوده به تيلريا بودند. در 31 راس كنه مشاهده شد كه 30 راس آلوده به هيالوماآناتوليكوم آناتوليكوم و يك راس آلوده به ريپي سفالوس بورسا بود. تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس و عقده لنفاوي و رنگ مخاطات (چشم و واژن) همه گوسفندان طبيعي و فقط در يک راس عقده لنفاوي پيش كتفي راست بزرگ بود و اختلافي از اين نظر بين گوسفندان آلوده و غيرآلوده به تيلريا وجود نداشت. درجه حرارت گوسفندان آلوده به طور معناداري بيشتر از گروه غيرآلوده بود(p<0.05) .
نتيجه گيري: از آنجايي كه هيچ يك از گوسفندان آلوده به تيلريا در اين مطالعه علايم باليني بيماري را نشان نمي دادند به نظر مي رسد كه احتمالا آلوده به تيلريا اوويس بوده و يا اينكه قبلا به تيلرياهيرسي آلوده شده و در زمان مطالعه جز حاملين تيلريا هيرسي بودند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 145
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی