نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير عامل رويشگاهي جهت جغرافيايي بر کيفيت و کميت روغن بادام وامچک (Amygdalus arabica Olivier) (مطالعه موردي رويشگاه کره بس استان چهارمحال و بختياري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین، دانشگاه شهرکرد، ایران
 
چکیده: 
باتوجه به نقش مهم مغز ميوه هاي خشکباري در جلوگيري و کاهش بيماري هاي قلبي و سرطان و باتوجه به مصرف بالاي آنها در کشورمان که براي تغذيه و سلامت انسان مي تواند مفيد باشد، در اين پژوهش به بررسي درصد روغن و عناصر پرمصرف موجود در بادام وامچک (Amygdalus arabica Olivier) و تاثير جهت جغرافيايي پرداخته شده است. اين تحقيق در جنگل هاي منطقه کره بس استان چهارمحال و بختياري انجام گرديد و نمونه برداري از پايه هاي سالم و شاداب با بذردهي کافي در پنج طبقه قطر تاج شامل 2، 2.5، 3، 3.5 و 4 متر انجام شد. در هر طبقه قطري تعداد 5 اصله به صورت تصادفي از دو جهت اصلي شمالي و جنوبي به طور مجزا با ثبت موقعيت و وضعيت درختچه ها انتخاب شد. تمامي بذر توليدي آنها جمع آوري و در کيسه هاي جداگانه به آزمايشگاه منتقل و در هر طبقه قطري 10 گرم مغز بادام پس از خرد کردن به روش سوکسله روغن گيري و بعد عناصر پرمصرف موجود در کنجاله و اسيدهاي چرب روغن اندازه گيري شد. براي تجزيه و تحليل داده ها از نرم افزارهاي EXCEL و SAS استفاده شد. نتايج نشان داد که از نظر کميت، مقدار روغن در جهت جنوبي 15.76% و در جهت شمالي 14.84% بود و اين اختلاف از نظر آماري معني دار شد. همچنين، بيشينه و کمينه درصد روغن بذر به ترتيب متعلق به طبقه قطري 4 و 2 متر با ميزان 18.94 و 10.94 بود. از نظر عناصر پرمصرف، عناصر پتاسيم، فسفر و نيتروژن در جهت جنوبي بيشترين مقدار را داشتند، در حالي که ميزان عنصر کلسيم در جهت شمالي بيشينه مقدار خود را داشت.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شریف پور، ر.، و جعفری، ع.، و جهانبازی گوجانی، ح. (1395). تاثیر عامل رویشگاهی جهت جغرافیایی بر کیفیت و کمیت روغن بادام وامچک (Amygdalus arabica Olivier) (مطالعه موردی رویشگاه کره بس استان چهارمحال و بختیاری). تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران, 32(4 (پیاپی 78)), 687-697. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=300658Vancouver : کپی

شریف پور راضیه، جعفری علی، جهانبازی گوجانی حسن. تاثیر عامل رویشگاهی جهت جغرافیایی بر کیفیت و کمیت روغن بادام وامچک (Amygdalus arabica Olivier) (مطالعه موردی رویشگاه کره بس استان چهارمحال و بختیاری). تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران. 1395 [cited 2022May28];32(4 (پیاپی 78)):687-697. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=300658IEEE : کپی

شریف پور، ر.، جعفری، ع.، جهانبازی گوجانی، ح.، 1395. تاثیر عامل رویشگاهی جهت جغرافیایی بر کیفیت و کمیت روغن بادام وامچک (Amygdalus arabica Olivier) (مطالعه موردی رویشگاه کره بس استان چهارمحال و بختیاری). تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران, [online] 32(4 (پیاپی 78)), pp.687-697. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=300658. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 105 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی