برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1395 , دوره  23 , شماره  1 ; از صفحه 293 تا صفحه 300 .
 
عنوان مقاله: 

مدل سازي عددي جريان با بررسي اثرات بازشدگي دريچه بر هيدروليک جريان و جت پرتابي (گزارش كوتاه علمي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی عمران آب، واحد اسلامشهر، دانشگاه آزاد اسلامی، اسلامشهر، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: امروزه اهميت مديريت مخازن سدها استفاده از دريچه ها بر روي سرريزها را ضروري ميکند. اين موضوع سبب تغيير هيدروليک جريان بر روي سرريز مي شود و هدف از اين تحقيق بررسي برخي از اين تغييرات هيدروليکي است.
مواد و روش ها: در اين تحقيق به کمک نرم افزار
Flow-3D به مدلسازي جريان از روي سرريز شوت با آستانه اوجي شکل و پرتاب کننده جامي و با استفاده از روش حجم سيال VOFو مدل تلاطمي RNG پرداخته شده است.
يافته ها: بررسي تاثير 4 بازشدگي 15، 30، 45، 100 درصد که به وسيله دريچه شعاعي اعمال گرديد، نشان مي دهد که افزايش بازشدگي ها سبب ايجاد روند افزايشي سرعت و عمق و پتانسيل کاويتاسيون بر روي سرريز مي شود. همچنين در برخي از بازشدگي ها با دبي پايين، به علت ايجاد دبي کمتر از دبي جارو شدن، امکان جمع شدگي جريان بر روي سرريز وجود داشته و اثرات هيدروليکي ناشي از آن بايد در نظر گرفته شود.
نتيجه گيري: همچنين مدلسازي جت پرتابي از پرتاب کننده جامي شکل، نشانگر خطاي پايين طول و حداکثر ارتفاع جت بوده و به اين ترتيب استفاده از
Flow-3D در پيش بيني حفاظت پايين دست پرتاب کننده جامي توصيه مي گردد. همچنين دو رابطه در مورد ارتباط ميزان طول جت پرتابي، حداکثر ارتفاع جت، دبي و ميزان بازشدگي ارائه گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی