برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1395 , دوره  23 , شماره  1 ; از صفحه 119 تا صفحه 135 .
 
عنوان مقاله: 

شبيه سازي عددي آبخوان دشت روداب سبزوار و بررسي اثرات احداث سد روداب بر آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات آب‌های زیرزمینی (متآب)، گروه زمین شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 

سابقه و هدف: استفاده از مدل هاي کامپيوتري به عنوان روشي ارزان و سريع و در عين حال با دقت مناسب در مطالعه و شبيه سازي جريان در محيط متخلخل مورد توجه بسياري از پژوهشگران و کارشناسان قرار گرفته است. هدف از اين تحقيق، شبيه سازي آبخوان دشت روداب سبزوار و بررسي اثرات احداث و آبگيري سد رودآب بر آبخوان دشت روداب سبزوار، واقع در پايين دست سد مي باشد.
مواد و روش ها: حوضه آبريز دشت روداب سبزوار، با مساحت 1828 کيلومتر مربع، در شمال شرق ايران در غرب استان خراسان رضوي، واقع شده است. به منظور مديريت آبهاي سطحي و تامين بخشي از افزايش تقاضاي آب در محدوده حوضه آبريز دشت روداب سبزوار، در مسير رودخانه روداب سدي در حال ساخت است. به منظور بررسي سيستم جريان آب زيرزميني آبخوان دشت روداب سبزوار و تاثير احداث سد روداب بر آن مدل آبهاي زيرزميني آبخوان دشت روداب سبزوار، با استفاده از کد مادفلو در محيط نرم افزار
GMS در صورت وجود و نبود سد روداب شبيه سازي شده است. مدل آبخوان در شرايط پايدار براي سال آبي 89-1388 واسنجي و در شرايط ناپايدار براي يک دوره 12 ماهه در سال آبي 90-1389 صحت سنجي گرديده است.
يافته ها: ميزان هدايت هيدروليکي از واسنجي مدل آبخوان در حالت پايدار بين 4 تا
14.7 متر بر روز و تغييرات آبدهي ويژه نيز در واسنجي ناپايدار، بهينه و مقادير آن بين 0.06 تا 0.22 برآورد گرديده است. مدل آبخوان مورد مطالعه بيشترين حساسيت را نسبت به تغييرات هدايت هيدروليکي و دبي بهره برداري از چاه ها دارد و به اين علت که بخش اصلي تخليه آبخوان از طريق چاه هاي بهره برداري صورت مي پذيرد و تخليه طبيعي سهم کمتري در ميزان تخليه آبخوان دارد. به دليل برداشت بيش از اندازه از آبخوان دشت روداب سبزوار، سطح ايستابي در اين دشت افت نموده است و شدت اين افت در مناطق مختلف با توجه به ميزان تغذيه و تخليه آبخوان متفاوت است به عبارتي روند کلي هيدروگراف دشت نزولي و بيلان آن منفي مي باشد.
نتيجه گيري: نتايج مدل نشان مي دهد منحني هاي تراز سطح ايستابي ارائه شده توسط مدل آبخوان، قبل و بعد از احداث سد روداب با توجه به اختلاف اندک بيلان آب زيرزميني آبخوان در قبل و بعد از احداث سد و به علت تاثيرپذيري کم در اثر تغذيه سطحي تقريبا مشابه يکديگر مي باشد و تغييرات زيادي نشان نمي دهد هر چند که در صورت احداث سد روداب سبزوار، سطح ايستابي آبخوان دشت روداب بيشتر افت خواهد يافت. پيش بيني شده است که به دليل کاهش تغذيه دشت از رودخانه روداب، افت متوسط سطح ايستابي آبخوان دشت روداب در سال هاي 93، 94 و 95، به ترتيب برابر 0.17، 0.2 و 0.23 متر افزايش خواهد يافت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پارساصدر، ح.، و محمدزاده، ح.، و ناصری، ح. (1395). شبیه سازی عددی آبخوان دشت روداب سبزوار و بررسی اثرات احداث سد روداب بر آن. پژوهش های حفاظت آب و خاک (علوم کشاورزی و منابع طبیعی), 23(1), 119-135. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=300559Vancouver : کپی

پارساصدر حسین، محمدزاده حسین، ناصری حمیدرضا. شبیه سازی عددی آبخوان دشت روداب سبزوار و بررسی اثرات احداث سد روداب بر آن. پژوهش های حفاظت آب و خاک (علوم کشاورزی و منابع طبیعی). 1395 [cited 2021July31];23(1):119-135. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=300559IEEE : کپی

پارساصدر، ح.، محمدزاده، ح.، ناصری، ح.، 1395. شبیه سازی عددی آبخوان دشت روداب سبزوار و بررسی اثرات احداث سد روداب بر آن. پژوهش های حفاظت آب و خاک (علوم کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 23(1), pp.119-135. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=300559. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی