نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رهيافت هاي معرفت شناختي تئاتر در توجيه زيبايي شناختي از مفهوم فرهنگ (يک مطالعه ي تطبيقي ميان انديشه هاي فريدريش نيچه و آنتونن آرتو)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز
 
چکیده: 
آنچه ما در اين مقاله «فرهنگ تراژيک» مي ناميم حاصل رهيافت هايي است که نيچه و آرتو، الگوي زيبايي شناختي آن را به ترتيب در تراژدي هاي يونان باستان و تئاتر شقاوت يافتند. مي توان گفت که تئاتر نزد نيچه و آرتو همچون الگويي در جهت توجيه زيبايي شناختي از هستي عمل مي کند. هدف نهايي اين مقاله تبيين فرهنگي است که بر بنيان چنين ديدگاهي، يعني توجيه زيبايي شناختي از زندگي استوار شده و در برابر فرهنگي قرار مي گيرد که تلاش مي کند زندگي را به قسمي از عناصر ايدئولوژيک و سوبژکتيو تقليل دهد. بنابراين ما در پايان، در ضمن يک مطالعه تطبيقي، به نقد اين مساله خواهيم پرداخت که وحدتي که در فرهنگ مدرن وجود دارد، وحدتي کاذب است که به واسطه ي امري بيروني بر زندگي تحميل شده و مفهوم حقيقي فرهنگ مبين وحدتي دروني، همچون وحدت سبک اثر هنري است که با توجيه زيبايي شناختي از هستي در پيوند مي باشد. اين پژوهش با استناد به منابع کتابخانه اي و به خصوص با تمرکز به روي دو کتاب زايش تراژدي و تئاتر و همزادشتلاش مي کند تا کيفيت اين فرهنگ را در قالب شکلي از «کنشگري»، «کثرت گرايي» و «آري گويي» به زندگي و «امر نو» تبيين نمايد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نیکورزم، س.، و خاکی، م. (1395). رهیافت های معرفت شناختی تئاتر در توجیه زیبایی شناختی از مفهوم فرهنگ (یک مطالعه ی تطبیقی میان اندیشه های فریدریش نیچه و آنتونن آرتو). فلسفه, 44(1), 91-107. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=300460Vancouver : کپی

نیکورزم سعید، خاکی محمدرضا. رهیافت های معرفت شناختی تئاتر در توجیه زیبایی شناختی از مفهوم فرهنگ (یک مطالعه ی تطبیقی میان اندیشه های فریدریش نیچه و آنتونن آرتو). فلسفه. 1395 [cited 2022May21];44(1):91-107. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=300460IEEE : کپی

نیکورزم، س.، خاکی، م.، 1395. رهیافت های معرفت شناختی تئاتر در توجیه زیبایی شناختی از مفهوم فرهنگ (یک مطالعه ی تطبیقی میان اندیشه های فریدریش نیچه و آنتونن آرتو). فلسفه, [online] 44(1), pp.91-107. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=300460. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 74 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی