برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي توانمندي و پتانسيل شهرستان طالقان به عنوان ژئومورفوسايت پس از احداث سد و نقش آن در توسعه پايدار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

در دهه هاي اخير، گردشگري با رشد فزاينده اي مواجه بوده است، در اين ميان طبيعت گردي به دليل مشغله هاي گريبان گير هر چه بيشتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. ژئومورفوتوريسم به عنوان يکي از شاخه هاي رشته طبيعت گردي با تاکيد بر چشم اندازهاي ژئومورفولوژيکي، سعي در جذب هر بيشتر گردشگران دارد. بسياري از کشورها از اين امکانات بالقوه جهت درآمدزايي استفاده مي کنند.
منطقه کوهستاني طالقان با طبيعت زيبا به همراه سد آن که نشستگاه آن در دره ناوديسي در کنار لندفرم هاي متنوع قرار گرفته، شرايط و ظرفيت ژئومرفوسايت را در اين منطقه ايجاد کرده است. در اين تحقيق تلاش شده با روش کومانسکو، لندفرم هاي منطقه ارزيابي شود.
نتايج اين بخش از تحقيق نشان مي دهد، لندفرم هاي گردنه ابراهيم آباد با کسب امتياز 17.2 بيشترين امتياز را به خود اختصاص داده اند. در مرحله بعدي، منطقه از نظر ژئومورفوتوريستي پايدار با دو بعد طبيعي و انساني توانمندي و ظرفيت سنجي شد. نتايج نشان مي دهد، ميانگين ظرفيت سنجي معادل 6.5 مي باشد که نشان دهنده شرايط نسبتا مناسب براي ژئومورفوسايت پايدار است، اما از سودي ديگر، ضرورت برنامه ريزي در منطقه بيشتر احساس مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی