برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي تطبيقي از ويژگي هاي فضاي کالبدي شهر در بروز رفتارهاي ونداليستي (مطالعه موردي: شهرک کارشناسان و شهرک کوثر در اردبيل)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، واحد اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی، اردبیل، ایران
 
چکیده: 

ونداليسم تخريب آگاهانه، ارادي و خود خواسته اموال، تاسيسات و متعلقات عمومي شهر است. شهرهاي امروزي به موازات افزايش و گسترش جمعيت و فضاهاي کالبدي با انواع مشکلات و آسيب هاي شهري روبرو هستند که در مجموع، اين اجتماعات را از لحاظ سلامت محيط و احساس امنيت تهديد مي کنند که از جمله اين مسائل، رفتارهاي ونداليستي در سطح شهر مي باشد. با توجه به اين شرايط ضرورت توجه به اين که معضل اجتماعي گريبانگير فضاهاي عمومي شهرهاي کشور شده است، از اهميتي ويژه برخوردار است.متعاقب موضوع فضاهاي عمومي شهر اردبيل که در معرض رفت و آمد افراد جوان قرار دارند نيز با چنين مسائل و مشکلاتي روبرو هستند. هدف اصلي از اين تحقيق شناخت ويژگيهاي فضاي کالبدي در بروز رفتارهاي ونداليستي در دو شهرک مورد مطالعه شهر اردبيل مي باشد. اين تحقيق از نوع کاربردي و روش تحليل داده ها، توصيفي- تحليلي است. مرحله اول تحقيق شامل گزينش شاخص ها و جمع آوري داده هاي کالبدي و فيزيکي دو شهرک مورد مطالعه موثر در ايجاد و گسترش پديده ونداليسم از جمله نوع کاربري اراضي شهري، تراکم جمعيت، ميزان دسترسي به تاسيسات قابل تخريب و ميزان خلوت و باز بودن فضاهاي شهري است، مي باشد.
مرحله دوم نيز شامل تجزيه وتحليل داده هاي جمع آوري شده و تهيه نقشه ها و همپوشاني آنها از طريق نرم افزار
GIS به منظور شناسائي مناطق مستعد براي ايجاد اين آسيب اجتماعي است. نتايج حاصل از تجزيه و تحليل داده ها و بررسي پهنه بندي اين دو شهرک از لحاظ ميزان تاثيرپذيري از پديده ونداليسم نشان مي دهد که ميزان آسيب پذيري شهرک کوثر بيشتر از شهرک کارشناسان مي باشد.چراکه ميزان فضاهاي باز و خلوت با کاربري زمين هاي باير شهري و فضاي سبز در شهرک کوثر بيشتر است. همچنين تراکم ساختماني و جمعيتي در شهرک کارشناسان بالاتر از شهرک کوثر مي باشد. از عوامل مهم ديگر مي توان به وجود مجتمع تفريحي و توريستي شورابيل در شهرک کوثر اشاره کرد که شرايط مناسبي براي وقوع اين پديده ايجاد کرده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 145 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی