برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1395 , دوره  8 , شماره  1 ; از صفحه 115 تا صفحه 140 .
 
عنوان مقاله: 

رتبه بندي عوامل تاثيرگذار در جرم خيزي شهري با رويکرد توسعه پايدار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: رويداد جرايم از نظر مکان، زمان و نحوه شکل گيري هميشه تصادفي نيست، بلکه اغلب تا حدي به ساختار و ويژگي هاي محل جرم بستگي دارد و مي توان گفت يک پديده بسيار پيچيده اجتماعي است که در محيط هاي اجتماعي به شکل هاي متفاوتي ديده مي شود. از سويي وقوع جرم به عنوان يک پديده نامطلوب اجتماعى، علل اقتصادى و اجتماعى، سياسي، فرهنگي، محيطي متعددى داشته و با توجه به اهميت موضوع جرم در کشورهاى مختلف، در سال هاى اخير مطالعات گسترده اى براى شناسايى و تبيين علل وقوع آن انجام شده است، بر همين اساس هدف اين پژوهش رتبه بندي مهم ترين عوامل تاثيرگذار در جرم خيزي شهري با تمرکز بر رويکرد توسعه پايدار است.
روش شناسي: در اين مقاله، منطقه 17 تهران به عنوان نمونه موردي انتخاب شد. براي شناسايي مهم ترين عوامل تاثيرگذار در جرم خيزي شهري مطالعات فراواني صورت گرفت. بر اساس نظر کارشناسان از ميان بيست و چهار عامل شناسايي شده، چهار عامل که داراي کمترين اهميت بودند، حذف شدند و سپس براي رتبه بندي عوامل، پرسش نامه اي تهيه و در بين افراد مختلف در منطقه 17 تهران به صورت تصادفي توزيع شد، داده هاي حاصله با استفاده از نرم افزار مورد تحليل قرار داده شد.
يافته ها: از ميان عواملي که مورد بررسي قرار گرفت، در نهايت عوامل اقتصادي به عنوان مهم ترين عوامل تاثيرگذار در جرم خيزي شهري انتخاب شدند.
نتيجه گيري: در پايان بر مبناي يافته هاي پژوهش نقش دستگاه هاي دولتي از جمله شهرداري ها و نهادهاي دولتي دخيل در امر مديريت شهري مورد توجه قرار گرفت و گسترش تسهيلات شهري، توسعه زير ساخت هاي اقتصادي، گسترش آموزش هاي عمومي و فردي پيشنهاد شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 46 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی