برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1395 , دوره  8 , شماره  3 ; از صفحه 149 تا صفحه 166 .
 
عنوان مقاله: 

مرور زمان کيفري و تکاليف پليس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم انتظامی امین
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مرور زمان، گذشت زماني است که مانع طرح دعوا يا موجب سقوط دعواي عمومي است. قانون گذار در سال 1392، براي اولين بار پس از پيروزي انقلاب اسلامي، چهار نوع مرور زمان را در امور کيفري به رسميت شناخت.
با توجه به پذيرش قواعد جديد مرور زمان و نظر به اينکه «جرم کشف شده» يا «متهم شناسايي شده» با گذشت زمان، غيرقابل تعقيب شده و حکم قطعي (عليه مجرم) نيز غيرقابل اجرا مي شود، هدف اين مقاله شناخت قلمروي مرور زمان و آثار آن بر رفتار پليس است. به ويژه که مقررات مرور زمان، آمره است و امکان توافق بر خلاف آن وجود ندارد.
روش شناسي: در اين نوشتار تلاش شده است که با استفاده از روش مطالعه اسنادي- کتابخانه اي و جمع آوري يافته هاي تحقيق با رويکرد توصيفي- تحليلي، حيطه اختيارات و وظايف پليس در حوزه مرور زمان کيفري مورد تجزيه وتحليل قرار گيرد.
يافته ها و نتايج: با در نظر گرفتن نتايج حاصل از اين پژوهش، پيشنهاد مي شود مامور پليس در زمان «قبول شکايت» و يا کارآگاهان در لحظه «تعقيب متهم»، به فاصله «وقوع جرم» تا «کشف جرم» توجه کنند. چنانچه به اين مهم توجه نشود از ابتدا يک پرونده بدون نتيجه، تشکيل خواهد شد. هم چنين ماموران پليس و اينترپل در جلب مجرم، بايد ابتدا به مهلت قانوني براي اجراي حکم، دقت کنند تا اقدامشان براي تامين نظم، امنيت و عدالت، اقدامي موثر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 89
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی