برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1395 , دوره  8 , شماره  3 ; از صفحه 109 تا صفحه 128 .
 
عنوان مقاله: 

طراحي الگوي داده کاوي پيشنهادي به منظور شناسايي مجرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اين پژوهش بر آن است تا با بهره گيري از الگوريتم هاي داده کاوي به تحليل داده هاي ثبت شده در بانک اطلاعاتي پليس مربوط به دستگيرشدگان توسط گشت هاي انتظامي تهران بزرگ در سه ماهه اول سال 1389 بپردازد و با استفاده از آنها، الگويي طراحي شود که به شناسايي مجرمان واقعي از بين انبوه  متهمان دستگير شده اقدام  کند. اين الگو مي تواند به عنوان يک سامانه تصميم يار در اختيار کارشناسان انتظامي قرار گيرد تا فرآيند شناسايي و دستگيري مجرمان واقعي با سرعت و دقت بيشتري انجام شود.
روش شناسي: اين پژوهش از نوع پژوهش هاي داده محور بوده و بر اساس يک فرايند استاندارد داده کاوي
CRISP-DM، داده هاي دستگيرشدگان که شامل متغيرهاي جمعيت شناختي  متهمان و کلانتري محل دستگيري است، پس از يکپارچه سازي و پالايش، با استفاده از الگوريتم هاي CHAID, CRT C5.0 و شبکه عصبي MLP مدل سازي شدند.
يافته ها: الگوريتم C5.0 در فن درخت تصميم نتايج بهتري را به لحاظ دقت شناسايي مجرمان واقعي نسبت به ساير الگوريتم هاي درخت تصميم، مانند CHAID, CRT دارد، اما نسبت به الگوي طراحي شده توسط شبکه عصبي MLP دقت کمتري دارد.
نتايج: با استفاده از الگوريتم هاي درخت تصميم، در مجموع 19 قانون کشف و ارائه شد.  براي بررسي اين قوانين، نشست خبرگان تشکيل  شد و در نهايت از 19 قانون استخراج شده، 3 قانون مرتبط با موضوع مورد پژوهش شناخته شده و مورد تاييد قرار گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مانیان، ا.، و جمالو، م.، و بیدل، م. (1395). طراحی الگوی داده کاوی پیشنهادی به منظور شناسایی مجرمان. انتظام اجتماعی, 8(3), 109-128. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=299816Vancouver : کپی

مانیان امیر، جمالو محمد، بیدل معصومه. طراحی الگوی داده کاوی پیشنهادی به منظور شناسایی مجرمان. انتظام اجتماعی. 1395 [cited 2021July27];8(3):109-128. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=299816IEEE : کپی

مانیان، ا.، جمالو، م.، بیدل، م.، 1395. طراحی الگوی داده کاوی پیشنهادی به منظور شناسایی مجرمان. انتظام اجتماعی, [online] 8(3), pp.109-128. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=299816. 

 
بازدید یکساله 170 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی