برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1395 , دوره  8 , شماره  3 ; از صفحه 25 تا صفحه 50 .
 
عنوان مقاله: 

نقش عملکرد فرهنگي- اجتماعي مساجد در پيشگيري اجتماعي از جرايم جوانان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم انتظامی امین
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مسئولان انتظامي بيشتر به دنبال آن هستند که با استفاده از روش هاي غير کيفري و با اتخاذ سياست ها و برنامه هاي پيشگيرانه، زمينه هاي جرايم در جامعه را از بين ببرند. يکي از کانون هاي مهم پيشگيري که در اين زمينه مي تواند نقش اساسي در جامعه اسلامي داشته باشد، مساجد هستند. اين مقاله با هدف بررسي عملکرد فرهنگي و اجتماعي مساجد در پيشگيري از جرايم جوانان با سه فرضيه تدوين شد.
روش شناسي: براي آزمون فرضيه ها از روش پيمايشي استفاده شد و ابزار پرسش نامه محقق ساخته و جامعه آماري اين پژوهش کليه افرادي هستند که به مساجد شهرستان يزد تردد دارند و حجم نمونه نيز 384 نفراست. روش پژوهش، نمونه گيري خوشه اي (چندمرحله اي) بود که از هر منطقه مرفه نشين، متوسط نشين و محروم نشين دو مسجد انتخاب و در نهايت از هر مسجد، 64 نفر پرسش نامه را تکميل کردند. ابزار جمع آوري اطلاعات پرسش نامه محقق ساخته بود که روايي آن با گرفتن نظر خبرگان و اساتيد مطلع و پايايي سوالات پژوهش از طريق آلفاي کرونباخ بررسي شد که مقدار کل آن
0.85 شد.
يافته ها و نتايج: نتايج پژوهش نشان داد که عملکرد فرهنگي و اجتماعي مساجد در پيشگيري از جرايم جوانان نقش دارد و در اين بين برنامه ريزي براي پر کردن اوقات فراغت جوانان و تقويت اعتمادبه نفس و خودکنترلي در جوانان بيشتر از ساير عملکردهاي مساجد در پيشگيري از جرايم جوانان تاثير دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 88 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی