برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1395 , دوره  16 , شماره  4 ; از صفحه 127 تا صفحه 147 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عملکرد طراحان بودجه در پيش بيني درآمدهاي دولت در اقتصاد ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف از اين مطالعه، بررسي عملکرد طراحان بودجه در پيش بيني درآمدهاي دولت در اقتصاد ايران مي باشد. بدين منظور، از سه روش تجزيه و تحليل با شاخص هاي آماري، روش معادله تفکيک اجزاء خطا و مدل رگرسيوني کلان براي تحليل خطاي پيش بيني درآمد مالياتي، درآمد نفت و گاز، درآمد ناشي از مالکيت و انحصارات و درآمد حاصل از فروش کالاها و خدمات دولت طي سال هاي 90-1352 استفاده شده است.
نتايج اين پژوهش نشان مي دهد که بر مبناي تجزيه و تحليل با شاخص هاي آماري به طور متوسط در طول دوره مورد بررسي برآورد طراحان بودجه از همه درآمدهاي دولت بالاتر از حد (خوش بينانه) بوده و بالاترين خطاي پيش بيني آنها مربوط به درآمدهاي حاصل از انحصارات و مالکيت دولت بوده است. نتايج به دست آمده از تجزيه و تحليل روش دوم نيز نشان مي دهد که عمده خطاي پيش بيني هر چهار نوع درآمد دولت غير سيستماتيک (تصادفي) و بيشتر تحت تاثير شوک ها و عوامل خارج از کنترل بوده است. علاوه بر اين، نتايج به دست آمده از روش سوم که در آن عوامل موثر بر پيش بيني درآمدهاي دولت با استفاده از روش معادلات رگرسيون هاي به ظاهر نامرتبط (
SURE) مورد ارزيابي قرار گرفته است، نشان مي دهد که توليد ناخالص داخلي بدون نفت و نرخ ارز بر روي پيش بيني همه درآمدهاي دولت تاثيرگذار بوده، ولي متغيرهاي نرخ تورم و نرخ بيکاري به ترتيب، تنها در پيش بيني طراحان بودجه از درآمد مالياتي و درآمد حاصل از فروش کالاها و خدمات موثر بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 325
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی