برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1395 , دوره  16 , شماره  4 ; از صفحه 57 تا صفحه 84 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير کسري بودجه و ماليات تورمي بر اجزاي طرف تقاضا در اقتصاد ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 

دولت ايران در اغلب سال‏هاي دوره 1358-1389 با کسري بودجه مواجه بوده که عمدتا از طريق خلق پول تامين مالي شده است. از لحاظ نظري، ترديدهاي بسياري در مورد آثار حقيقي کسري بودجه و ماليات تورمي وجود دارد، به طوري که هر دو نتيجه کاهش و افزايش در مصرف، سرمايه‏گذاري، خالص صادرات و کل مخارج تاييد شده‏اند. در اين مقاله، با استفاده از مدل خودبازگشت برداري ساختاري همگرا، تاثيرپذيري طرف تقاضاي اقتصاد ايران از تامين مالي تورمي در اين دوره، بررسي مي‏شود.
کسري بودجه، اختلاف «کسري بودجه عملياتي» از «مازاد تراز سرمايه‏اي» است. بر اين اساس، نتايج نشان مي‏دهد که «کسري بودجه عملياتي» و «مازاد تراز سرمايه‏اي» در کوتاه‏مدت بر مصرف، سرمايه‏گذاري و خالص واردات، تاثير مثبت مي‏گذارند. بنابراين، تغييرات اجزاي طرف تقاضا الزاما با کاهش يا افزايش کسري بودجه هم‏جهت نيست، بلکه منبع تغيير در کسري بودجه، تعيين‏کننده آثار آن است. کاهش کسري بودجه از طريق تکانه مازاد تراز سرمايه، آثاري شبيه سياست افزايش کسري بودجه عملياتي دارد. به علاوه، نتايج نشان مي‏دهد که کسري بودجه عملياتي در بلندمدت، تاثيري بر اجزاي تقاضا ندارند.
مکمل بودن ماليات تورمي و سرکوب مالي در کوتاه‏مدت و بلندمدت تاييد مي‏شود. همچنين شواهد نشان مي‏دهد که افزايش «کسري بودجه عملياتي» و افزايش «مازاد تراز سرمايه‏اي» موجب افزايش ماليات تورمي و سرکوب مالي مي‏شوند. علاوه بر اين، مشخص مي‏شود که اگرچه کسري بودجه در بلندمدت بر تقاضا تاثير ندارد، اما دو پيامد آن- ماليات تورمي و سرکوب مالي- در کوتاه‏مدت و بلندمدت در جهت مخالف يکديگر مصرف، سرمايه‏گذاري، خالص واردات و مخارج کل را تحت تاثير قرار مي‏دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی