برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1396 , دوره  6 , شماره  22 ; از صفحه 49 تا صفحه 60 .
 
عنوان مقاله: 

نسبت «خود» و «ديگري» در عصر تجدد، در نمايشنامه «جعفر خان از فرنگ برگشته» نوشته «حسن مقدم»

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

در اين مقاله پرسش بر سر شکل هاي مواجهه -آگاهانه يا ناآگاهانه- کاراکتر ايراني از «خود» و «ديگري» در نمايشنامه جعفرخان از فرنگ برگشته نوشته حسن مقدم است. «خود» و «ديگري» استعاره و اشاره اي به مهم ترين سوژه ادبيات مدرن ايراني است. اين نسبت، متضمن يک رابطه است. رابطه اي که فضايي ايجاد مي کند تا فرم هاي اجتماعي و ارتباطي هر بار در قالب شخصيت هاي اجتماعي و انواع مواجهه هايشان –«خود» و «ديگري»- نمودار و بازتوليد مي شوند.
در اين جا، آن چيزي که مورد توجه واقع مي شود، بر اساس منظر نظريه پردازان معاصر حوزه بازنمايي، مفاهيمي چون زبان و پوشش و نظام استعاري و نشانه اي «خود» و«ديگري» درون روابط متقابل کاراکترها مورد بررسي قرار مي گيرد که گفتمان مورد نظر را مي سازند. در اينجا منظور از گفتمان، نگرش و زاويه ديد خاص در هر دوره تاريخي است که از راه آن «خود» ايراني دست به تجربه مي زند و نيز تجربه «ديگري» است که در نمايشنامه برساخته شده است. در اين مقاله سعي بر آن است تا نشان داده شودکه شخصيت هاي اين نمايشنامه چگونه به عنوان نوعي سوبژکتيوييه و «خود»، در برابر سوبژکتيويته «ديگري» قرار مي گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باقری، ف. (1396). نسبت «خود» و «دیگری» در عصر تجدد, در نمایشنامه «جعفر خان از فرنگ برگشته» نوشته «حسن مقدم». کیمیای هنر, 6(22), 49-60. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=299720Vancouver : کپی

باقری فارس. نسبت «خود» و «دیگری» در عصر تجدد, در نمایشنامه «جعفر خان از فرنگ برگشته» نوشته «حسن مقدم». کیمیای هنر. 1396 [cited 2021July31];6(22):49-60. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=299720IEEE : کپی

باقری، ف.، 1396. نسبت «خود» و «دیگری» در عصر تجدد, در نمایشنامه «جعفر خان از فرنگ برگشته» نوشته «حسن مقدم». کیمیای هنر, [online] 6(22), pp.49-60. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=299720. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 294 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی