برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1396 , دوره  27 , شماره  151 ; از صفحه 155 تا صفحه 165 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي كارايي بركه هاي تثبيت بافلدار با رشد چسبيده در حذف كلي فرم ها در مقياس پايلوت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی محیط زیست، دانشکده محیط زیست، دانشگاه تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بركه هاي تثبيت يكي از فرآيندهاي متداول تصفيه فاضلاب به ويژه در مناطق گرمسير مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي اثر تعداد بافل ها و سطح رشد چسبيده در بهبود بازدهي اين فرآيند در حذف كلي فرم ها بوده است.
مواد و روش ها: اين مطالعه تجربي در مقايس پايلوت و در مجاورت تصفيه خانه فاضلاب شهر اهواز انجام شد. پايلوت اين تحقيق از يك سيستم شاهد و سه سيستم ديگر تشكيل شد. در سيستم شاهد دو بركه به صورت سري به هم متصل شدند. چيدمان و ابعاد سه سيستم ديگر مشابه سيستم شاهد بود با اين تفاوت كه بركه هاي ساير سيستم ها به بافل و مدياي با بستر ثابت مجهز شدند. در مدت چهار ماه قابليت سيستم ها در حذف كلي فرم ها در زمان ماندهاي مختلف ارزيابي و ثابت مرگ باكتري ها در هر بركه تعيين شد.
يافته ها: در مدت نمونه برداري با ميانگين زمان ماند 8.7 روز، بازده حذف كلي فرم ها در سيستم شاهد به طور ميانگين 69 درصد و در سيستم هاي دو، سه و چهار بافل به ترتيب 80، 84 و 86 درصد تعيين گرديد. ميانگين ثابت مرگ باكتري ها در بركه اول سيستم شاهد 0.11 بر روز و با افزايش تعداد بافل ها و بسته هاي مديا به دو، سه و چهار به ترتيب 0.16، 0.17، 0.18 بر روز به دست آمد. به علاوه اين ثابت در بركه دوم بيش تر از بركه اول به دست آمد.
استنتاج: استفاده از بافل و مدياي با بستر ثابت بازده كلي حذف كلي فرم ها را بهبود داد . اثر سيستم دو و سه بافل در حذف كلي فرم ها نسبت به سيستم شاهد قابل توجه و در قياس با سيستم چهار بافل، از نظر اقتصادي موجه تر بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 76
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی