برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1396 , دوره  27 , شماره  151 ; از صفحه 52 تا صفحه 61 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي آسيب كبدي ناشي از مصرف دارو و ارتباط آن با پلي مرفيسم هاي ژن NAT2 در بيماران مبتلا به سل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات علوم دارویی، گروه سم شناسی/فارماکولوژی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: هدف از انجام تحقيق حاضر، براي نخستين بار در استان مازندران، تعيين ژنوتيپ و فنوتيپ آنزيم N- استيل ترانسفراز-2 در افراد مبتلا به سل استان مازندران و ارزيابي رابطه بين فنوتيپ هاي استيله كننده و آسيب كبدي ناشي مصرف از داروهاي ضد سل مي باشد.
مواد و روش ها: 65 بيمار غير خويشاوند (47 مرد و 18 زن) مبتلا به سل در اين مطالعه وارد شدند. در بررسي تعيين الل هاي NAT2 از روش PCR-RFLP استفاده شد. هم چنين بيماران مبتلا به سل در طي درمان با داروهاي ضد سل از نظر بروز آسيب كبدي بررسي شده و ارتباط بين فنوتيپ هاي NAT2 و داروهاي ضدسل القا كننده آسيب كبدي ارزيابي شد.
يافته ها: توالي فنوتيپ استيله كننده آهسته، متوسط و سريع در بيماران مبتلا به سل به ترتيب 34، 60 و 6 درصد به دست آمد. آسيب كبدي در 13.64 درصد استيله كننده هاي آهسته و 2.56 درصد استيله كننده هاي متوسط ديده شد و به طور قابل ملاحظه اي در هيچ يك از افراد داراي فنوتيپ استيله كننده سريع ديده نشد. بر اساس آزمون كاي مربع، تفاوت آماري معني داري بين افراد داراي فنوتيپ هاي مختلف از نظر ابتلا به آسيب كبدي مشاهده نشد (P=0.1086).
استنتاج: به طوركلي، نتايج حاصل از اين مطالعه در بيماران مبتلا به سل، مي تواند در تنظيم دوزاژ داروها، كاهش عوارض جانبي داروهاي ضدسل به خصوص آسيب كبدي و در نهايت بهبودي و كامل شدن روند درمان در اين بيماري مثمرثمر واقع شود
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 131
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی