نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1395 , دوره  69 , شماره  2 ; از صفحه 411 تا صفحه 425 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي اقتصادي تبديل کاربري زراعت ديم به باغات بادام و تاثير آن بر خصوصيات خاک (مطالعه موردي: منطقه دژکرد شهرستان اقليد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه یزد، ایران
 
چکیده: 
امروزه افزايش رشد جمعيت و نياز به مواد غذايي باعث گرديده فشار بر عرصه هاي منابع طبيعي به ويژه در تبديل اين اراضي به اراضي کشاورزي، روزبه روز در حال افزايش است، به طوري که در بعضي مناطق، مردم مراتع شيب دار اطراف روستاي خود را که شرايط بارندگي مناسبي دارد، تغيير داده و به ديم کاري مي پردازند، همين عامل سبب تسريع تجزيه ماده آلي و ساير ويژگي هاي فيزيکي و شيميايي خاک شده و بازدهي اراضي را تحت تاثير قرار مي دهد. دولت به منظور حفاظت خاک اين مناطق اقدام به اجراي پروژه هاي آبخيزداري متعدد کرده که از يکي از اين پروژه ها، پروژه تبديل اراضي ديم منطقه به باغات بادام مي باشد. اين پژوهش با هدف بررسي و مقايسه تاثيرات ديمزارها بر برخي خصوصيات فيزيکي و شيميايي خاک و ارزيابي اقتصادي اراضي ديم گندم و باغات بادام ديم انجام شده است. به همين منظور از سه کاربري مرتع، باغات ديم و ديمزار از دو عمق 30-0 و 60-30 سانتيمتري خاک و در 3 تکرار اقدام به نمونه گيري از خاک گرديد. نتايج نشان داد که طرح تبديل ديمزارهاي کم بازده به باغات بادام ديم باعث بهبود ميزان کيفيت خاک (حاصلخيزي) در اين منطقه شده است. همچنين نتايج ارزيابي اقتصادي کاربري هاي مختلف نشان داد که نسبت فايده به هزينه براي گندم کاري ديم 0.57 است، درحالي که براي پروژه بادام کاري بين 2 تا 3.7 يعني حدود 4 تا 7 برابر است. بنابراين پروژه بادام کاري ديم توان مالي روستائيان را افزايش داده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شریفی، س.، و محمدزاده، ف.، و کریمیان، ع.، و میرقادری، س. (1395). ارزیابی اقتصادی تبدیل کاربری زراعت دیم به باغات بادام و تاثیر آن بر خصوصیات خاک (مطالعه موردی: منطقه دژکرد شهرستان اقلید). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران), 69(2), 411-425. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=299238Vancouver : کپی

شریفی سمیه، محمدزاده فاطمه، کریمیان علی اکبر، میرقادری سیدحمیدرضا. ارزیابی اقتصادی تبدیل کاربری زراعت دیم به باغات بادام و تاثیر آن بر خصوصیات خاک (مطالعه موردی: منطقه دژکرد شهرستان اقلید). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران). 1395 [cited 2022May20];69(2):411-425. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=299238IEEE : کپی

شریفی، س.، محمدزاده، ف.، کریمیان، ع.، میرقادری، س.، 1395. ارزیابی اقتصادی تبدیل کاربری زراعت دیم به باغات بادام و تاثیر آن بر خصوصیات خاک (مطالعه موردی: منطقه دژکرد شهرستان اقلید). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران), [online] 69(2), pp.411-425. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=299238. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 187 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی