برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر 1394 , دوره  22 , شماره  136 ; از صفحه 67 تا صفحه 77 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير باكتري هاي اسيد لاكتيك جدا شده از خميرترش بر اسيد فيتيك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیوشیمی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، فارس، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اسيد فيتيك تركيبي فسفره است كه به شكل نمك پتاسيم- منيزيم در لايه آلرون غلات وجود دارد. اسيد فيتيك توانايي زيادي براي اتصال به املاح معدني مهم نظير آهن، كلسيم و روي دارد اين املاح ضروري را به صورت كمپلكس هاي غيرمحلول درآورده و از دسترس بدن دور مي سازد. در اين مطالعه، تاثير چندين باكتري اسيد لاكتيك (كازئي، فرمنتوم، پلانتاروم و اسيدوفيلوس) جدا شده از خميرترش بر اسيد فيتيك نان باگت بررسي شد.
روش كار: در اين مطالعه تجربي آزمايشگاهي به هر نمونه خمير، سوسپانسيون باكتريايي حاوي
108 (cfu/g) باكتري از هر سويه لاكتوباسيلوس به طور جداگانه تلقيح شد و به مدت 20 ساعت در دماي 37 درجه سانتي گراد نگهداري شد و بعد از پخت، ميزان اسيد فيتيك در هر نمونه ارزيابي و با نمونه شاهد (فاقد باكتري) مقايسه شد. مقدار اسيد فيتيك با روش اسپكتروفتومتري تعيين شد (مقدار فسفر از روش موليبدووانادات تعيين شد).
يافته ها: به ترتيب در نمونه شاهد متوسط ميزان اسيد فيتيك
186.17 ميلي گرم در 100 گرم، در خميرترش ساخته شده با لاكتوباسيلوس فرمنتوم 138.84، با لاكتوباسيلوس اسيدوفيلوس 126.22، با لاكتوباسيلوس كازئي 148.31 و با لاكتوباسيلوس پلانتاروم 129.37 ميلي گرم در 100 گرم بود. نتايج حاصل نشان داد كه تاثير خميرترش حاصل از لاكتوباسيلوس ها در كاهش مقدار اسيد فيتيك در مقايسه با نمونه شاهد معني دار است (p£0.05).
نتيجه گيري: باكتري هاي اسيد لاكتيك خميرترش به طور چشمگيري ميزان اسيد فيتيك نان باگت را كاهش دادند. لاكتوباسيلوس اسيدوفيلوس باعث بيشترين كاهش و لاكتوباسيلوس كازئي باعث كمترين كاهش در مقدار اسيد فيتيك شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 78
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی