برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر 1394 , دوره  22 , شماره  136 ; از صفحه 35 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

اثر تمرين استقامتي بر بيان ژن UCP-1 در بافت چربي سفيد احشائي منطقه خلف صفاق موش هاي صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مطالعات در زمينه ي اثر تمرينات ورزشي بر بيان بيان ژن پروتئين غير جفت كننده ي يك (UCP-1) در ذخاير مختلف چربي بدن اندك است، بنابراين، هدف از پژوهش حاضر، مطالعه ي اثر هشت هفته تمرين استقامتي بر بيان اين ژن در بافت چربي سفيد احشائي خلف صفاق نمونه هاي موش بود.
روش كار: اين پژوهش، تجربي با طرح دو گروهي بود. تعداد
20 موش خريداري شدند و به صورت تصادفي به دو گروه؛ كنترل (تعداد: 10) و تمرين استقامتي (تعداد: 10) تقسيم شدند. موش هاي گروه هاي تمريني پس از دو هفته آشنايي با محيط و نوار گردان، به مدت هشت هفته، تحت تمرين استقامتي تداومي بر روي نوارگردان قرار گرفتند. پس از اتمام برنامه تمرين، موش ها از طريق تزريق درون صفاقي زايلازين-كتامين بي هوش شدند و بافت چربي خلف صفاق آن ها به سرعت برداشته و فريز شدند. براي اندازه گيري بيان نسبي ژن UCP-1 از روش Real Time (RT)-PCR با نمايان سازي سايبرگرين استفاده شد.
يافته ها: داده هاي اين تحقيق نشان دادند كه بيان نسبي ژن
UCP-1 در گروه تمرين كرده در قياس با گروه كنترل به صورت معنادار بيشتر بود 3.1±1.28) در مقابل (p=0.005; 1.00 و مقادير وزن 290±6.60) در مقابل (p=0.031; 310±5.05 و همچنين شاخص توده ي بدن 0.5±0.01) در مقابل (p=0.024; 0.6±0.01 در گروه تمرين كرده در قياس با گروه كنترل به شكل معنادار كمتر بود.
نتيجه گيري: تمرينات استقامتي در مدت طولاني، منجر به كاهش اندك وزن و شاخص توده بدن، و افزايش بيان ژن پروتئين گرمازاي
UCP-1 در بافت چربي سفيد احشائي منطقه ي خلف صفاق مي شود. از اين حيث، تمرينات ورزشي اثر مضاعف و متفاوتي را در افزايش مصرف انرژي و احتمالا كاهش وزن از طريق تغيير الگوي بيان ژن اعمال مي كنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی