برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر 1394 , دوره  22 , شماره  136 ; از صفحه 1 تا صفحه 11 .
 
عنوان مقاله: 

آيا دو گروه كوپر و غيركوپر از افراد دچار پارگي ليگامان صليبي قدامي از لحاظ قدرت ايزوكينتكي عضلات اطراف زانو و ثبات پوسچرال با هم تفاوتي دارند؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آسيب به ليگامان صليبي قدامي (Anterior Cruciate Ligament-ACL) اثرات زيان آوري بر روي ثبات پوسچرال و قدرت دارد و باعث به هم خوردن كنترل نوروماسكولار مي گردد. مبتلايان به آسيب ACL، بر اساس پاسخ به آسيب به دو گروه كوپر (coper) و غيركوپر (Non-coper) تقسيم مي شوند. بنابراين هدف مطالعه حاضر مقايسه قدرت عضلات اطراف زانو و ثبات پوسچرال دو گروه كوپر و غيركوپر از افراد دچار پارگي ACL مي باشد.
روش كار: در اين مطالعه مورد- شاهدي،
23 مرد ورزشكار دچار پارگي كامل ACL و 12 مرد سالم ورزشكار كه از لحاظ مشخصات دموگرافيكي با گروه ACL كاملا جور بودند، تحت ارزيابي قدرت ايزوكينتيكي و ثبات پوسچرال قرار گرفتند. ارزيابي ثبات پوسچرال از طريق سيستم تعادلي بايودكس در دو سطح (4 و 8) و ارزيابي قدرت در سرعت 60 درجه برثانيه و به شكل كانسنتريك با دستگاه ايزوكينتيك انجام شد.
يافته ها: هر دو گروه از افراد دچار پارگي
ACL (كوپر و غير كوپر) ثبات پوسچرال كمتري نسبت به افراد سالم داشتند، به طوري كه افراد كوپر بيشترين تغييرات در ثبات پوسچرال را داشتند (p<0.05). اما در بررسي قدرت مشخص شد كه قدرت عضله كوادريسپس افراد غيركوپر كمتر از افراد سالم مي باشد (p=0.00).
نتيجه گيري: افراد كوپر از لحاظ قدرت عضلاني و افراد غيركوپر از لحاظ ثبات پوسچرال شباهت بيشتري به افراد سالم دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 51 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی