برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
شهريور 1394 , دوره  22 , شماره  135 ; از صفحه 122 تا صفحه 130 .
 
عنوان مقاله: 

توسعه ي مفهوم پزشكي زدگي: بيمار يا مشتري، حقيقت يا آرزو، سلامتي يا سوداگري (مقاله مروري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران
 
چکیده: 

پزشكي زدگي زماني رخ مي دهد كه موضوعات غيرپزشكي در حوزه پزشكي تعريف و درمان شوند. هدف اين مطالعه توسعه مفهوم پزشكي زدگي و گذار مفاهيم از بيمار به مشتري، حقيقت به آرزو و درمان به سوداگري مي باشد.
مطالعه حاضر يك پژوهش مروري بوده كه با بررسي منابع كتابخانه اي و الكترونيكي حوزه پزشكي زدگي انجام شده است. اين پژوهش متمركز بر يافته هاي پژوهش گران مطرح در خصوص علل و پيامدهاي پديده ي پزشكي زدگي است.
يكي از پيامدهاي پزشكي زدگي گذار از بيماران به مشتريان است. به علاوه امروزه تعداد فزاينده اي از مسائل مربوط به سلامت وجود دارد كه مي تواند در مفهوم طب برآوردنده آرزو گنجانده شود. از طرفي سوداگري بيماري نيز نتيجه تلاش شركت هاي داروسازي براي توسعه مصنوعي «بازار» با متقاعد كردن افراد براي استفاده از محصولاتشان مي باشد.
تصور درمان مشكلات انساني به عنوان مشكلات پزشكي اشتباهي است كه درباره ماهيت علم مرتكب مي شويم. در اين راستا بايد بياموزيم كه بين تن و ذهن تمييز قائل شويم و در درمان علاوه بر جسم به ذهن و مشكلات اجتماعي نيز توجه كنيم و به انسان به عنوان ماشيني كه مي تواند تعمير گردد ننگريم و زماني به درمان مبادرت ورزيم كه نشانه هاي سوء عملكرد در رفتار مشهود باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی