برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1394 , دوره  22 , شماره  134 ; از صفحه 1 تا صفحه 8 .
 
عنوان مقاله: 

اندازه گيري سطح عنصر سلنيوم در خون بيماران مبتلا به مولتيپل اسكلروزيس در شهر اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی هسته‌ای، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بيماري مولتيپل اسكلروزيس (ام- اس) يك بيماري خود ايمني، التهابي و مزمن است كه به صورت ضايعات عصبي يا ميلين تخريب شده در جسم سفيد مغز، طناب نخاعي و اعصاب بينايي بروز مي كند. اين بيماري نيز مانند ساير بيماري هاي خود ايمني در ميان خانم ها و در سنين جواني شيوع بيشتري دارد به طوري كه بيشترين افراد مبتلا به آن خانم ها و جوانان مي باشند. اين بيماري در آقايان معمولا در سنين بالاتر بروز پيدا مي كند و در مراحل پيشرفته تشخيص داده مي شود. از طرفي اصفهان يكي از مناطق پر خطر در زمينه ي ابتلا به اين بيماري گزارش شده است. در بسياري از تحقيقات انجام شده ارتباط بين اين بيماري با فلزاتي نظير روي، مس و آهن بررسي شده است. محققان و پژوهشگران بيماري هاي خاص، غلظت عناصر بدن اين بيماران را با استفاده از نمونه هاي خوني يا مايع نخاعي پيگيري كرده اند؛ لذا در اين مطالعه سعي بر آن شد تا با استفاده از نمونه هاي خوني، ارتباط بين تعدادي از عناصر سنگين و اين بيماري و نيز ارتباط برخي از عناصر شاخص موجود در منطقه اصفهان با اين بيماري بررسي شود.
روش كار: جهت تعيين سطح عنصر سلنيوم خون بيماران مبتلا به مولتيپل اسكلروزيس، از
58 بيمار و با همكاري بخش ام- اس بيمارستان آيت اله كاشاني اصفهان و به شكل كاملا تصادفي در مدت چهار هفته نمونه هاي خوني تهيه و توسط روش فعال سازي نوتروني و با استفاده از روش آماري SPSS و آزمون تي مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: براساس نتايج به دست آمده در اين تحقيق و همچنين ديگر پژوهش هاي انجام شده احتمال كمبود ميزان سلنيوم در خون بيماران ام- اس نسبت به ميزان نرمال آن زياد بود.
نتيجه گيري: هر گونه انحراف سلنيوم از ميزان طبيعي مي تواند يكي از عوامل مبتلا به مولتيپل اسكلروزيس باشد يا حداقل ممكن است در اينكه يك بيمار چه نوع مولتيپل اسكلروزيس را دارد، نقش داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی