برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1395 , دوره  23 , شماره  153 ; از صفحه 13 تا صفحه 18 .
 
عنوان مقاله: 

گزارش يك مورد مرگ هاري ناشي از گزش سمور (گزارش موردي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پیشگیری و مراقبت بیماری‌ها، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هاري يك بيماري حاد ويروسي سيستم اعصاب مركزي و ميزان كشندگي آن بسيار بالا و صد درصد است. هاري از طريق گزش حيوان هار به خصوص سگ سانان و گربه سانان به انسان منتقل مي شود. سالانه 40 تا 70 هزار مرگ ناشي ابتلا به هاري در دنيا رخ مي دهد. دوره كمون هاري از 5 روز تا يكسال متغير و بطور متوسط 1-3 ماه است. هدف از مقاله حاضر گزارش يك مورد مرگ هاري ناشي از گزش نادر با سمور مي باشد.
گزارش بيمار: بيمار آقاي
46 ساله كه به علت سردرد، تب، فارنژيت و گزگز و سوزش در محل زخم (صورت) به پزشك خانواده مراجعه مي كند. پس از درمان علامتي و گذشت زمان علايم تشديد و بيمار به پزشك متخصص مراجعه مي كند شرح حال مبني بر سابقه حيوان گزيدگي (گزش محتمل سمور) در حدود 50 روز قبل پزشك را مشكوك به هاري مي كند. علايم باليني هاري در بيمار پس از بستري در بيمارستان تشديد و بيمار دچار افت سطح هوشياري، اختلال در بلع، ترس از آب و نور، افزايش ترشحات بزاق و فلج عضلات مي گردد و در نهايت پس از 6 روز بستري در بيمارستان فوت مي نمايد. بپوپسي تهيه شده پس از مرگ بيمار توسط انستيتو پاستور بيماري هاري را تاييد كرد.
نتيجه گيري: معمولا بيماري هاري طي
7-14 روز پيشرفت مي كند و بعد از شروع علايم، تزريق واكسن و سرم نمي تواند منجر به حفظ جان بيمار گردد و بايد هرگونه حيوان گزيدگي مشكوك به هاري تلقي شده و واكسن يا سرم تزريق شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 115
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی