برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1395 , دوره  14 , شماره  44 ; از صفحه 25 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

تلفيق روش WRASTIC با ارزيابي چندمعياره و مدل فازي به منظور ارزيابي ريسک آلودگي آب هاي سطحي (مطالعه موردي: استان تهران و بخشي از استان هاي همجوار آن)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

امروزه روش جامعي براي ارزيابي و مدل سازي ريسک آلودگي منابع آب سطحي وجود ندارد. روش هاي موجود تنها به بررسي منفرد برخي از معيارها مي پردازند و روشي بر مبناي GIS که با مدل سازي بتواند وضعيت کلي ريسک در سطح يک حوضه را ارائه دهد وجود ندارد. تنها روش موجود براي اين منظور شاخص WRASTIC مي باشد که با نمره دهي به هفت پارامتر فاضلاب انساني و حيواني، فعاليت هاي تفريحي و تفرجي، فعاليت هاي کشاورزي، فعاليت هاي صنعتي، اندازه حوضه، راه و حمل و نقل و تراکم پوشش گياهي يک ارزيابي کلي فاقد مکان از وضعيت ريسک ارائه مي دهد. در تحقيق حاضر، ارزيابي ريسک آلودگي منابع آب سطحي به شيوه اي جديد توصيف مي شود. تحقيق در قسمت عمده استان تهران به همراه بخشي از استان هاي سمنان، قم، مازندران و البرز به کمک روشي که در چارچوب ارزيابي چند معياره (MCE) قرار دارد، چندين معيار را بر اساس روش WRASTIC مورد ارزيابي قرار مي دهد و در نهايت با فازي سازي اين معيارها، روش Fuzzy - WRASTIC را تدوين مي کند. مراحل انجام اين روش به اين قرار است که ابتدا با وزن دهي به معيارها و زير معيارها اقدام به توليد نقشه هاي لايه هاي مختلف نموده سپس با ترکيب فازي آنها نقشه هاي نهايي توليد مي شوند که در گام بعدي با کمک روش WLC و استفاده از وزن هاي ارائه شده در مدل ورستيک، اين زيرلايه ها ابتدا با هم ترکيب شدند و سپس مدل سازي وضعيت ريسک آلودگي با استفاده از روش روي هم گذاري فازي و به کارگيري عملگرهاي OR، AND و GAMMA صورت مي پذيرد.
نتايج نشان مي دهد که استفاده از عملگر
OR به دليل دارا بودن دامنه متعادلي از ارزش ها در کل منطقه از کم تا بسيار زياد، مناسب ترين عملگر براي توليد نقشه ارزيابي ريسک و تحليل آن مي باشد. بر اين اساس 31.14 و 27.83 درصد از منطقه مطالعاتي که بخش عمده اي از استان تهران و سمنان را شامل مي شود، به دليل تمرکز جمعيت و فعاليت هاي مختلف به ترتيب در معرض ريسک زياد و خيلي زياد براي منابع آب هاي سطحي خود مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کریمی، س.، و علوی پور، ف.، و قربانی نیا، ز.، و جعفری، ح. (1395). تلفیق روش WRASTIC با ارزیابی چندمعیاره و مدل فازی به منظور ارزیابی ریسک آلودگی آب های سطحی (مطالعه موردی: استان تهران و بخشی از استان های همجوار آن). جغرافیا و توسعه, 14(44), 25-43. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298322Vancouver : کپی

کریمی سعید، علوی پور فاطمه سادات، قربانی نیا زهرا، جعفری حمیدرضا. تلفیق روش WRASTIC با ارزیابی چندمعیاره و مدل فازی به منظور ارزیابی ریسک آلودگی آب های سطحی (مطالعه موردی: استان تهران و بخشی از استان های همجوار آن). جغرافیا و توسعه. 1395 [cited 2021May18];14(44):25-43. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298322IEEE : کپی

کریمی، س.، علوی پور، ف.، قربانی نیا، ز.، جعفری، ح.، 1395. تلفیق روش WRASTIC با ارزیابی چندمعیاره و مدل فازی به منظور ارزیابی ریسک آلودگی آب های سطحی (مطالعه موردی: استان تهران و بخشی از استان های همجوار آن). جغرافیا و توسعه, [online] 14(44), pp.25-43. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298322. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 71 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی