برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1395 , دوره  14 , شماره  44 ; از صفحه 1 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

راهبرد تعديل فقر در محلات شهري با رويکرد اقتصاد مقاومتي مطالعه موردي: کلان شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه بیرجند
 
چکیده: 

اقتصاد مقاومتي به عنوان مفهوم مواجهه با اختلالات، غافلگيري ها و تغييرات معرفي مي شود. از ويژگي هاي اين الگو، مقاوم سازي اقتصاد ملي در برابر تهديدات، تاکيد بر نيروها و بخش هاي پيشران، فرصت ساز، مولد، درون زا و برون گرا - جهاني فکرکردن و محلي عمل نمودن- است. اين پژوهش با رويکرد توصيفي تحليلي و با استفاده از رگرسيون دو متغيره فضايي در گام نخست، اقدام به سازمان يابي فقرا و رابطه آن با بافت فرسوده در شهر تهران نموده است. سپس به تبيين و سنجش اقتصاد مقاومتي با رويکرد محلي اقدام به شناسايي مولفه ها و شاخص هاي اقتصاد مقاومتي در سطح محله نعمت آباد در جنوب تهران گرديد. در اين راستا از ابزار پرسشنامه محقق ساخته و مصاحبه هاي عميق در سطح محلي و از داده ها و اطلاعات نهادها و دستگاه هاي متولي براي تحليل در سطح کلان شهر تهران استفاده شده است. نتايج نشان مي دهد که سازمان يابي فقراي شهري در شهر تهران از سال 1375 تا 1390 از تمرکزگرايي آنها در بافت فرسوده درون شهر حکايت دارد. به عبارت ديگر رابطه معنادار فضايي بين استقرار فقرا با بافت فرسوده در شهر تهران وجود دارد که ضرورت اتخاذ سياست هاي اقتصاد مقاومتي را در بافت هاي فرسوده نمايان تر مي نمايد.
محله مورد مطالعه که شامل بافت فرسوده شهر تهران نيز است، با استفاده از مولفه هاي مولد بودن، درون زايي، کارآفريني و همکاري هاي جمعي اقتصاد مقاومتي، در سال هاي اخير با گسترش صنعت مبل و لوازم اداري توانسته است در قالب فعاليت هاي اجتماع محور ساکنان خود را در مبارزه با فقر و تهديدات بيروني تا حدي خود را مقاوم نمايد. ارزيابي ميزان شاخص هاي اقتصاد محلي در محله مورد مطالعه نشان مي دهد که همکاري جمعي براي کسب منفعت از دستگاهاي دولتي و شهرداري، بيشترين اهميت را در بين شهروندان داشته است. در سوي ديگر ايجاد نهادها و موسسات غيردولتي، ترس از کمبود منابع مالي و طولاني شدن پروژه هاي نوسازي کمترين اهميت در ميان شاخص هاي اقتصاد محلي را از نظر مردم محله نعمت آباد دارا مي باشند. بنابراين پيشنهاد مي شود که سياست گذاران و تصميم سازان حوزه مديريت شهري علاوه بر تسهيل امر بهسازي به بسترسازي توسعه اقتصاد محلي در قالب فعاليت هاي اجتماع محور کمک نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ابراهیم زاده، ع.، و اسکندری ثانی، م.، و رمضان پور، ص. (1395). راهبرد تعدیل فقر در محلات شهری با رویکرد اقتصاد مقاومتی مطالعه موردی: کلان شهر تهران. جغرافیا و توسعه, 14(44), 1-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298317Vancouver : کپی

ابراهیم زاده عیسی، اسکندری ثانی محمد، رمضان پور صغری. راهبرد تعدیل فقر در محلات شهری با رویکرد اقتصاد مقاومتی مطالعه موردی: کلان شهر تهران. جغرافیا و توسعه. 1395 [cited 2021May12];14(44):1-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298317IEEE : کپی

ابراهیم زاده، ع.، اسکندری ثانی، م.، رمضان پور، ص.، 1395. راهبرد تعدیل فقر در محلات شهری با رویکرد اقتصاد مقاومتی مطالعه موردی: کلان شهر تهران. جغرافیا و توسعه, [online] 14(44), pp.1-23. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298317. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 79 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی