برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1395 , دوره  14 , شماره  43 ; از صفحه 19 تا صفحه 33 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي و بررسي مخاطرات زيست محيطي ناشي از تغييرات اقليمي در حوضه ابرکوه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

پيامد افزايش تزريق ماده بيشتر (بارش) و کاهش فرايند تبخير در حوضه هاي آبي منتهي به چاله ابرکوه در دوران سرد تشکيل درياچه ابرکوه بوده است، درياچه اي که سازمندي هاي اجتماعي متعددي در حاشيه آن به واسطه اين ويژگي به وجود آمده و در دوره هاي گرم به خاطر برهم خوردن نسبت ورودي و خروجي آن به کوير تبديل شده است. اين نوسانات و تغيير اقليم و پاسخ هاي زيست محيطي آن باعث تغييرات زيادي در سيستم هيدرولوژيکي محلي و منابع آب در دسترس شده است و پايداري حوضه را به دليل اثر عوامل مختل کننده بيروني چون خشکسالي به خطر انداخته است، خطري که بدون ترديد سازمندي هاي اجتماعي را نيز تهديد کرده و در صورت عدم اعمال مديريتي خاص در نهايت به اضمحلال سازمنديهاي انساني و انهدام اکوسيستم هاي طبيعي آن منجر مي شود.
اين مقاله که برگرفته از يک طرح تحقيقاتي در دانشگاه اصفهان است با هدف بررسي چگونگي آثار تغييرات آب و هوا بر سير تحول حوضه ابرکوه انجام گرفته و با اتکا به روش آلومتري و ارزيابي 6 ايستگاه سينوپتيک در تحليل روند تغييرات سالانه پارامترهاي اقليمي مانند متوسط دما، دماي حداکثر، دماي حداقل، بارش حال و گذشته درياچه و همچنين استفاده از روش تبخير و تعرق، به بررسي وضعيت حوضه ابرکوه و ميزان کاهش يخ پوش ها و در نتيجه ميزان ورودي حوضه مبادرت شده است. نتايج به دست آمده از اين تحقيق نشان مي دهد که تغيير نسبت پارامترهاي محيطي حال به دوره هاي سردتر همگي از آستانه هاي پايداري عبور و وضعيت عمومي سيستم هاي محيطي در آستانه اضمحلال است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کیانی، ط.، و رامشت، م.، و ملکی، ا.، و صفاکیش، ف. (1395). ارزیابی و بررسی مخاطرات زیست محیطی ناشی از تغییرات اقلیمی در حوضه ابرکوه. جغرافیا و توسعه, 14(43), 19-33. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298292Vancouver : کپی

کیانی طیبه، رامشت محمدحسین، ملکی امجد، صفاکیش فریده. ارزیابی و بررسی مخاطرات زیست محیطی ناشی از تغییرات اقلیمی در حوضه ابرکوه. جغرافیا و توسعه. 1395 [cited 2021May13];14(43):19-33. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298292IEEE : کپی

کیانی، ط.، رامشت، م.، ملکی، ا.، صفاکیش، ف.، 1395. ارزیابی و بررسی مخاطرات زیست محیطی ناشی از تغییرات اقلیمی در حوضه ابرکوه. جغرافیا و توسعه, [online] 14(43), pp.19-33. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298292. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 72 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی