نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1396 , دوره  15 , شماره  47 ; از صفحه 213 تا صفحه 230 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه تطبيقي رويکرد کالبدي- فضايي و سياست هاي مرتبط با آن در برنامه هاي توسعه روستايي طي دو دهه اخير (مورد: شهرستان قائم شهر، مازندران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا، واحد رشت، دانشگاه آزاد اسلامی، رشت، ایران
 
چکیده: 
پرداختن به مقوله توسعه روستايي به مثابه فرآيندي است که بايد وضعيت جوامع روستايي را در همه ابعاد محيطي- اکولوژيکي، اجتماعي، اقتصادي، نهادي- مديريتي و کالبدي- فضايي ارتقاء داده و در تعامل با مناطق شهري و بخش هاي ديگر، امکان دستيابي به تعادل هاي ناحيه اي، منطقه اي و ملي را فراهم سازد. چراکه جمعيت روستاهاي ايران حدود 30 درصد از کل جمعيت کشور را شامل مي شود، لذا هرگونه تحرک اقتصادي و اجتماعي آنان در سطوح ملي، منطقه اي و ناحيه اي بر بسياري از موضوعات تاثيرگذار خواهد بود. بنابراين با توجه به اهميت توسعه روستايي در مقياس کلان، تحقيق حاضر در مقياس خرد به منظور تعيين نقش و تاثير سياست هاي دولت طي دو دهه اخير در توسعه روستايي در روستاهاي واقع در شهرستان قائم شهر با رويکرد کالبدي- فضايي انجام شده است. بطورکلي، مطالعه مقايسه اي نقش آثار و عملکردهاي رويکرد کالبدي- فضايي در برنامه هاي توسعه در روستا مي باشد. تحقيق حاضر، از لحاظ هدف، کاربردي، از نظر ماهيت و روش شناسي، توصيفي و تحليلي است. مساله اصلي اين است که مشخص شود دولت در زمينه رويکرد کالبدي- فضايي چه سياست هايي در مقياس ملي، منطقه اي و ناحيه اي و در جهت توسعه روستايي طي دو دهه اخير (برنامه هاي دوم تا پنجم توسعه) داشته است و تعيين شود که اين رويکردکالبدي- فضايي و سياست هاي مرتبط با آن چه آثار و پيامدهايي بر روي روستاها داشته و در نهايت به ارائه راهکارها در جهت بهبود وضعيت روستا و توسعه روستايي پرداخته است. نتايج تحقيق نشان مي دهد که در برنامه پنجم در مقايسه با ساير برنامه ها در زمينه کالبدي- فضايي، سياست هايي نظير، مقاوم سازي، بهسازي و طرح هادي روستايي موفق عمل کرده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تقوی، ف.، و مولایی هشجین، ن.، و قرشی میناآباد، م. (1396). مطالعه تطبیقی رویکرد کالبدی- فضایی و سیاست های مرتبط با آن در برنامه های توسعه روستایی طی دو دهه اخیر (مورد: شهرستان قائم شهر, مازندران). جغرافیا و توسعه, 15(47), 213-230. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298284Vancouver : کپی

تقوی فاطمه، مولایی هشجین نصراله، قرشی میناآباد محمدباسط. مطالعه تطبیقی رویکرد کالبدی- فضایی و سیاست های مرتبط با آن در برنامه های توسعه روستایی طی دو دهه اخیر (مورد: شهرستان قائم شهر, مازندران). جغرافیا و توسعه. 1396 [cited 2022May23];15(47):213-230. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298284IEEE : کپی

تقوی، ف.، مولایی هشجین، ن.، قرشی میناآباد، م.، 1396. مطالعه تطبیقی رویکرد کالبدی- فضایی و سیاست های مرتبط با آن در برنامه های توسعه روستایی طی دو دهه اخیر (مورد: شهرستان قائم شهر, مازندران). جغرافیا و توسعه, [online] 15(47), pp.213-230. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298284. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 88 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی