برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1394 , دوره  7 , شماره  4 ; از صفحه 91 تا صفحه 126 .
 
عنوان مقاله: 

اقدام پژوهي مبتني بر سوء مصرف سيگار در ميان پسران جوان (با تاکيد بر نقش نهادهاي کنترلي و تربيتي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم اجتماعی، دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اين پژوهش در زمينه ي کج روي و انحرافات اجتماعي و در وجه سلبي، نظم اجتماعي انجام شده است. هدف و موضوع محوري آن، سوءمصرف سيگار توسط جوانان و يافتن علل موثر بر اين رفتار کج رو است؛ لذا، رويکردهاي اصلي در اين پژوهش، نظريه هاي انحرافات اجتماعي و اخلاق اجتماعي است.
روش شناسي: روش انجام تحقيق، بنا به امکانات و ماهيت، موردپژوهي چندگانه ي مبسوط و اقدام پژوهي درون موردي است. زمان هاي گردآوري اطلاعات، به عنوان نقاط محک، چهار سال جداگانه بوده است.
يافته ها: يافته هاي تحقيق، حاکي از موفقيت نسبي اقدام پژوهي و کاهش هفت درصدي سوءمصرف سيگار ميان جوانان حوزه ي تحقيق، طي مدت پژوهش است؛ اما الگو هاي لجستيکي مبتني بر اخلاق اجتماعي، حاکي از آن است که مسئوليت سوءمصرف سيگار توسط جوانان مورد مطالعه، در حال حاضر، بيش تر متوجه شرايط توزيع عادلانه ي مزايا و موقعيت هاي اجتماعي است.
نتيجه گيري: فعاليت هاي تربيتي در سطح خرد و متوسط، اين توانايي را دارد که کاهش قابل توجهي در مصرف سيگار در ميان پسران جوانان ايجاد کند؛ اما با توجه به شيوع اين نوع کج رفتاري که بيش از 30 درصد از جوانان مورد مطالعه را تشکيل مي دهد؛ بايد انتظار داشت که تمام متغيرها، در سطوح سه گانه ي خرد، متوسط و کلان بتوانند براي مقابله با آن فعال شوند. اين در حالي است که شرايط سوء مصرف سيگار توسط جوانان مورد مطالعه، عمدتا به طور ساختاري و از سطح کلان نشئت گرفته است و اين مويد آن است که تغيير آن، چندان مبتني بر شرايط سطوح ميانه و خرد نيست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نقدی، و.، و عالمین، ش. (1394). اقدام پژوهی مبتنی بر سوء مصرف سیگار در میان پسران جوان (با تاکید بر نقش نهادهای کنترلی و تربیتی). انتظام اجتماعی, 7(4), 91-126. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298276Vancouver : کپی

نقدی وحید، عالمین شقایق. اقدام پژوهی مبتنی بر سوء مصرف سیگار در میان پسران جوان (با تاکید بر نقش نهادهای کنترلی و تربیتی). انتظام اجتماعی. 1394 [cited 2021July26];7(4):91-126. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298276IEEE : کپی

نقدی، و.، عالمین، ش.، 1394. اقدام پژوهی مبتنی بر سوء مصرف سیگار در میان پسران جوان (با تاکید بر نقش نهادهای کنترلی و تربیتی). انتظام اجتماعی, [online] 7(4), pp.91-126. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298276. 

 
بازدید یکساله 202 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی