برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1396 , دوره  27 , شماره  150 ; از صفحه 98 تا صفحه 106 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط تاريخچه باروري و سبك زندگي با كيست هاي عملكردي تخمدان در زنان سنين باروري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، تقی آباد، چهارراه دکترا، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: كيست هاي عملكردي تخمدان شايع ترين توده تخمداني در زنان سنين باروري هستند. فراواني كيست هاي عملكردي تخمدان و عوارض آن در زنان سنين باروري و هزينه تحميل شده بر اجتماع براي تشخيص و درمان آن، بر لزوم پيشگيري از اين كيست ها دلالت دارد. مطالعه حاضر با هدف ارزيابي ارتباط تاريخچه باروري و سبك زندگي با كيست هاي عملكردي تخمدان در زنان سنين باروري انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه مورد-شاهدي در ميان 280 زن سن باروري مراجعه كننده به درمانگاه زنان بيمارستان امام رضا (ع)، قائم (عج) و ام البنين (س) شهرستان مشهد در سال 1394 انجام گرفت. معيار ورود به مطالعه شامل ايراني بودن، سن 13-49 سال و معيار خروج شامل باردار بودن، تاريخچه ناباروري، يائسگي و زنان با وضعيت حاد هورموني، نئوپلاستي و ژنيكولوژيك بود. جمع آوري داده ها با استفاده از پرسشنامه دموگرافيك، پزشكي و باروري انجام شد. آناليز داده ها توسط نرم افزار SPSS) ورژن 16) و با استفاده از آزمون هاي t-test، ANOVA، كايس كوئر و رگرسيون لوجستيك انجام شد.
يافته ها: مصرف دخانيات و الكل
(p=0.02) و BMI (p<0.001) با كيست هاي عملكردي تخمدان در زنان ارتباط دارد و زنان داراي BMI بالاتر و زناني كه دخانيات و الكل مصرف مي كنند، شيوع كيست هاي عملكردي تخمدان در آن ها بيش تر است. هم چنين نتايج آزمون رگرسيون نشان داد كه زناني كه از مكمل هاي تغذيه اي استفاده مي كنند، خطر ابتلا به كيست هاي عملكردي تخمدان در آن ها كم تر است (OR=1.19).
استنتاج: سبك زندگي زنان با كيست هاي عملكردي تخمدان ارتباط دارد. بر اساس نتايج مطالعه حاضر، آموزش زنان سنين باروري در جهت تعديل سبك زندگي خود به منظور پيشگيري از تشكيل كيست هاي عملكردي تخمدان نياز است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 212
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی