برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1396 , دوره  27 , شماره  150 ; از صفحه 27 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ژنوتيپ هاي ژيارديا دئودناليس در بيماران بدون علامت با استفاده از ژن بتاژياردين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، تقاطع بزرگراه جلال آل احمد و چمران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ژيارديازيس يك بيماري كلينيكي خود محدود شونده را ايجاد مي كند كه علائم مشخصه آن اسهال، كرامپ هاي شكمي، نفخ، كاهش وزن و سوء جذب مواد مي باشد. مواردي از ژيارديازيس بدون علائم باليني در كشورهاي در حال توسعه گزارش شده است كه برخي از ژنوتيپ ها در ايجاد آن دخيل هستند. هدف از اين مطالعه بررسي ژنوتيپ تك ياخته ژيارديا در بيماران فاقد علامت مبتلا به ژيارديازيس مي باشد.
مواد و روش ها: تعداد 320 نمونه مدفوع از مراجعه كنندگان به مراكز بهداشتي شهرستان بهارستان (استان تهران) جمع آوري و با روش ميكروسكوپي از نظر كيست ژيارديا مورد بررسي قرار گرفت. نمونه هاي مثبت در دي كرومات پتاسيم 2.5 درصد در يخچال نگهداري و با استفاده از روشCTAB  تخليصDNA  انجام گرفت. تعيين ژنوتيپ انگل هاي ژيارديا به روش PCR–RFLP بر روي ژن بتاژياردين انجام گرفت.
يافته ها: از 320 نمونه مورد بررسي، 25 نمونه از لحاظ كيست ژيارديا مثبت بود (7.8 درصد). كليه بيماران مبتلا به ژيارديازيس فاقد علامت بوده و ظاهر و رنگ نمونه ها نيز داراي قوام و قهوه اي بود. 4 نمونه مربوط به زنان (16 درصد) و 21 نمونه مربوط به آقايان (84 درصد) بود. پس از تكثير بخشي از ژن بتا ژياردين و هضم با آنزيم HaeIII، به ترتيب 16 نمونه (64 درصد) مربوط به مجموعهA  و 9 نمونه (36 درصد) مربوط به مجموعهB  شناسايي شد. پس از تعيين توالي مشخص شد كه ژنوتيپ هاي AII،BIII  و BIV در شهرستان بهارستان شايع مي باشند.
استنتاج: شايع ترين ژنوتيپ آلوده كننده ژيارديا دئودناليس در افراد فاقد علامت شهرستان بهارستان، مجموعه
A مي باشد. با توجه به شناسايي ژنوتيپ هاي AII،BIII  و BIV در اين منطقه احتمال وجود چرخه هاي انتقال آنتروپونوتيك و آنتروپوزئونوتيك وجود دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی