برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر 1395 , دوره  23 , شماره  150 ; از صفحه 77 تا صفحه 81 .
 
عنوان مقاله: 

آيا استفاده بيش از حد از تلگرام ممكن است منجر به طلاق شود؟ مطالعه موردي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: طلاق يكي از بحران هاي اصلي در جامعه ايراني محسوب شده و آمارهاي نگران كننده، نشان دهنده شدت اين بحران در سال هاي اخير مي باشند. طلاق علت هاي زيادي دارد اما هدف از انجام اين مطالعه معرفي خانمي جوان است كه به علت استفاده افراطي همسرش از تلگرام، از وي جدا شده است.
روش مطالعه و معرفي مورد: فرد مورد مطالعه خانمي
25 ساله است كه سال 1393 با آقايي 26 ساله ازدواج كرده و سال 1395 به دليل استفاده افراطي همسرش از نرم افزار تلگرام در خواست طلاق توافقي داده و ظرف دو ماه از هم جدا شدند. اين مطالعه به صورت كيفي انجام گرفت و اطلاعات آن به صورت دو جلسه مصاحبه چهره به چهره با فرد مورد مطالعه در ارديبهشت سال 1395 جمع آوري گرديد.
يافته ها: مصاحبه با فرد مورد مطالعه نشان داد كه تنها عامل طلاق در اين زوج، استفاده افراطي و نامناسب همسر فرد مورد مطالعه از برنامه شبكه اجتماعي تلگرام و وابستگي بيش از حد وي به اين برنامه بوده است؛ تا حدي كه مشغول بودن به اين برنامه را به همسر خود ترجيح مي داده است.
نتيجه گيري: با توجه به اينكه استفاده افراطي از اينترنت و نرم افزارهاي وابسته به آن باعث به وجود آمدن مشكلات فراوان و حتي طلاق در جامعه ما شده است، به نظر مي رسد راهكارهاي مناسبي مانند برنامه هاي تلويزيوني يا برنامه هاي آموزشي در سطوح مختلف، براي استفاده صحيح تر از اين نرم افزارها، بايستي به در اختيار افراد جامعه قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پاک نژاد، ح. (1395). آیا استفاده بیش از حد از تلگرام ممکن است منجر به طلاق شود؟ مطالعه موردی. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), 23(150), 77-81. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298121Vancouver : کپی

پاک نژاد حمیدرضا. آیا استفاده بیش از حد از تلگرام ممکن است منجر به طلاق شود؟ مطالعه موردی. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران). 1395 [cited 2021May14];23(150):77-81. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298121IEEE : کپی

پاک نژاد، ح.، 1395. آیا استفاده بیش از حد از تلگرام ممکن است منجر به طلاق شود؟ مطالعه موردی. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), [online] 23(150), pp.77-81. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298121. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 41 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی