نانوذره TiO2(Q1)" />
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
خرداد 1396 , دوره  27 , شماره  149 ; از صفحه 1 تا صفحه 13 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير نانوذرات تيتانا در پرتودرماني: يك بررسي درون تني در مدل حيواني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سمنان، مرکز تحقیقات سرطان، دپارتمان فیزیک پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: از ميان سرطان هاي مختلف، شيوع سرطان پستان در بين زنان بيش تر بوده است كه يكي از روش هاي درمان آن پرتودرماني مي باشد و براي بالابردن بازده آن از حساس كننده هاي پرتوي استفاده مي شود. از جمله اين حساس كننده ها، نانوذرات مي باشند كه با ايجاد استرس اكسيداتيو و ايجاد راديكال هاي آزاد، اثر هم افزايي با تابش دارند. هدف از اين مطالعه بررسي اثر هم زمان نانوذره TiO2 و پرتودرماني سرطان پستان در مدل حيواني بوده است.
مواد و روش ها: در مطالعه تجربي حاضر پس از القاي تومور آدنوكارسينوماي پستان در موش
Balb/C ، موش ها به صورت تصادفي به گروه هاي كنترل، تزريق آناتاز با دوز 5mg/kg و دوز 10mg/kg با و بدون تابش، تزريق روتايل با دوز 5mg/kg و mg/kg با و بدون تابش 10 و تابش تقسيم بندي شده و روند درمان در گروه هاي مختلف با ارزيابي سايز تومور مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: در گروه هاي نانوذره آناتاز با و بدون پرتودرماني مقاديرحجم، حجم نسبي و درصد حجم نسبي، به ترتيب افزايش كم و كاهش قابل توجهي را نشان داد. در گروه هاي روتايل با و بدون پرتودرماني اين پارامترها به ترتيب افزايش خيلي كم و افزايش قابل توجهي داشت.
IR براي گروه هاي آناتاز با و بدون پرتودرماني كاهش و به مقدار منفي و سپس افزايش و به مقدار صفر و مثبت رسيد و درگروه هاي روتايل با و بدون پرتودرماني تغييرات كمي داشت.
استنتاج: نانوذره
TiO2 به دليل توليد ROS سبب افزايش حساسيت پرتوي سلول هاي توموري مي شوند. كريستال هاي آناتاز به دليل سطح بزرگ تر، فعاليت فوتوكاتاليكي بيش تر و توليد راديكال آزاد بيش تر نسبت به كريستال هاي روتايل موثرترند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی