برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

استيگماي (انگ) افسردگي و عوامل مرتبط با آن در دانشجويان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: انگ يا استيگما (Stigma)، يک برچسب منفي است که مردم اغلب به گروه ها و افرادي که در جنبه هايي مانند ظاهر، نژاد، سلامت جسم و روان با آن ها متفاوتند، نسبت مي دهند. استيگما، تاثيرات مخرب زيادي بر تمام ابعاد زندگي افرادي که برچسب خوردند، مي گذارد. از آن جايي که بيماران مبتلا به اختلالات روان پزشکي، گروهي از اين افراد هستند و يکي از شايع ترين اين بيماري ها افسردگي است، اين پژوهش در جهت شناخت عوامل موثر بر روي استيگماي افسردگي در بين دانشجويان اجرا شد تا زمينه اطلاعاتي براي مداخلات احتمالي در آينده باشد.
روش ها: مطالعه حاضر، يک پژوهش مقطعي بود. ميزان استيگما در نگرش 553 نفر از دانشجويان دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشکي اصفهان و دانشگاه هنر اصفهان نسبت به افسردگي سنجيده شد. استيگما، بر اساس ترجمه پرسش نامه
Griffiths و همکاران سنجيده شد که شامل دو معيار استيگماي شخصي و استيگماي ادراک مي باشد. داده ها با استفاده از روش هاي آماري توصيفي و استنباطي، تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: تجربه شخصي مثبت افسردگي با کاهش استيگماي شخصي افسردگي، ارتباط معني داري داشت (
P=0.007). دانشجويان متاهل، به طور معني داري ميزان استيگماي شخصي کمتري داشتند (P=0.030) و دانشجويان دانشگاه اصفهان، نمره استيگماي ادراک شده بيشتري نسبت به دو دانشگاه ديگر کسب کردند که اين اختلاف معني دار بود (P=0.009).
نتيجه گيري: سابقه مثبت ابتلا به افسردگي، متاهل بودن و دانشجوي دانشگاه علوم پزشکي و يا دانشگاه هنر بودن، از عوامل محافظت کننده در برابر استيگماي افسردگي در ميان دانشجويان مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 259
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی