برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آبان 1395 , دوره  23 , شماره  149 ; از صفحه 53 تا صفحه 61 .
 
عنوان مقاله: 

شبيه سازي پروفيل حرارتي پستان نرمال و سرطاني توسط نرم افزار فلوئنت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی پزشکی پژوهشکده برق و فن آوری اطلاعات، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: به خوبي شناخته شده است كه تفاوت در مصرف انرژي براي بافت هاي سالم و سرطاني وجود دارد. اين تفاوت ها منجر به تغييرات كوچك ولي مشخص در دماي محلي مي شود، به همين دليل تصوير برداري حرارتي مادون قرمز (ترموگرافي) در تشخيص انواع مختلفي از سرطان از جمله سرطان پستان كاربرد دارد. در كشور ما به دليل وجود برخي از مشكلات گوناگون از جمله مسائل فرهنگي و اعتقادي داشتن نمونه تصاوير حرارتي از پستان مشكل بوده و در حال حاضر رسيدن به داده هاي مناسب امري زمان بر خواهد بود. به منظور صحت سنجي الگوريتم هاي تشخيص سرطان از روي تصاوير ترموگرافي، نياز به شبيه سازي پروفيل حرارتي فوق به عنوان يك پايگاه داده احساس مي شود. يكي از راه ها جهت به دست آوردن پايگاه داده مطلوب استفاده از تصاوير حرارتي شبيه سازي شده از پستان به وسيله كامپيوتر است.
روش كار: روش انجام اين كار به اين صورت است كه ابتدا با استفاده از نرم افزارهاي آماري اطلاعات نقطه به نقطه از حجم پستان را به دست آورده، سپس به مش بندي آن با استفاده از نرم افزار گمبيت مي پردازيم، پس از آن مش ايجاده شده را وارد نرم افزار فلوئنت كرده و به شبيه سازي پستان نرمال پرداخته مي شود. سپس تومور با قطر مشخص
2 سانتي متر به شكل كره در عمق مشخص 6 سانتي متري قرار داده مي شود و پروفيل حرارتي شبيه سازي شده از يك پستان سرطاني به دست خواهد آمد. همچنين اين تومور را در عمق هاي مختلف قرار داده و تغييرات دمايي روي سطح پوست را مورد ارزيابي قرار خواهيم داد.
يافته ها: به وضوح مشخص مي شود كه وجود تومور تاثير قابل ملاحظه اي بر روي پروفيل حرارتي شبيه سازي شده از پستان خواهد داشت. با اين روش بدون داشتن تجهيزات پيشرفته حرارتي مي توان انواع مختلفي از پستان هاي سرطاني را شبيه سازي كرده و جهت بهبود تجهيزات حرارتي، كاليبراسيون الگوريتم هاي تشخيصي و همچنين اعتبار سنجي از آن ها به كار برد.
نتيجه گيري: از روي پروفيل حرارتي شبيه سازي شده مشخص مي شود كه وجود تومور و عارضه، توزيع حرارتي بر روي سطح پستان را بر هم مي زند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاتمیه، م.، و فیروزمند، م.، و علیخاصی، ا. (1395). شبیه سازی پروفیل حرارتی پستان نرمال و سرطانی توسط نرم افزار فلوئنت. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), 23(149), 53-61. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297968Vancouver : کپی

حاتمیه محمدحسین، فیروزمند محمد، علیخاصی افسانه. شبیه سازی پروفیل حرارتی پستان نرمال و سرطانی توسط نرم افزار فلوئنت. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران). 1395 [cited 2021July25];23(149):53-61. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297968IEEE : کپی

حاتمیه، م.، فیروزمند، م.، علیخاصی، ا.، 1395. شبیه سازی پروفیل حرارتی پستان نرمال و سرطانی توسط نرم افزار فلوئنت. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), [online] 23(149), pp.53-61. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297968. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی