برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آبان 1395 , دوره  23 , شماره  149 ; از صفحه 46 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير تغييرات درجه حرارت در نگهداري خون بند ناف قبل از جداسازي در زمان هاي متفاوت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بانک خون رویان، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استفاده از سلول هاي بنيادي خون بند ناف بعنوان يكي از منابع سلولي جهت درمان بيماري هاي هماتولوژي و ساير بيماري ها مرتب رو به افزايش است. موفقيت پيوند و طول عمر بيمار بعد از دريافت سلول هاي خون بند ناف بستگي زيادي به تعداد كل سلول هاي تك هسته اي (TNCs) و درصد تعداد سلول هاي CD34 به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن گيرنده پيوند دارد. اجراي يك روش استاندارد براي جمع آوري و نگهداري خون بند ناف قبل و در طول مدت جداسازي سلول ها بسيار حياتي و حساس مي باشد. هدف اين تحقيق تاثير درجه حرارت و زمان هاي مختلف نگهداري خون بند ناف قبل از پروسه جدا سازي بر روي تعداد كل سلول ها و درصد زنده ماندن آن ها و امكان بروز لخته بود.
روش كار: در اين آزمايش
30 نمونه خون بند ناف به صورت تصادفي از زايمان هاي انجام شده در بيمارستان هاي سطح تهران جمع آوري و به بانك خون بند ناف ارسال گرديد. تعداد كل سلول ها و درصد سلول هاي زنده آن ها محاسبه و از نظر لخته به روش چشمي بررسي گرديد و هر نمونه به 4 قسمت تقسيم و در درجه حرارت هاي 4، 12، 22 و 37 درجه نگهداري شد و بعد از 12، 24، 48 و 72 ساعت تعداد كل سلول ها، درصد زنده ماندن آن ها و بروز لخته بررسي گرديد. جهت تحليل تاثير زمان و دماهاي متفاوت بر روي كيفيت محصول نهايي و با توجه به در نظر گرفتن چندين زمان و دماي متفاوت از جداول آناليز واريانس يك طرفه ANOVA استفاده گرديد.
يافته ها: تعداد كل سلول ها در شروع كار بين
5-10 ميليون در ميلي ليتر بود و مشاهده گرديد كه درصد زنده بودن سلول ها در 4 درجه حرارت بعد از 24 ساعت كاهش يافت كه از نظر آماري (p<0.005) معني دار بود ولي در 12 درجه و 24 درجه حرارت پس از 24 ساعت كاهش مختصري داشت كه از نظر آماري (p>0.005) معني دار بود درصد زنده بودن سلول ها در 37 درجه بعد از 24 ساعت كاهش شديد داشت كه از نظر آماري (p<0.005) معني دار بود.
نتيجه گيري: در اين مطالعه مشاهده گرديد درجه آسيب پذيري سلول ها در محيط خارج از بدن در فاصله گرفتن خون تا جدا سازي و فريز ارتباط مستقيم با زمان نگهداري و درجه حرات آن دارد كه از نظر آماري (
p<0.005) معني دار بود ولي تغييرات درجه حرارت و زمان نگهداري تاثيري در ايجاد لخته نداشت. نتايج ما پيشنهاد مي كند بهترين درجه حرارت براي نگهداري خون بند ناف 12-22 درجه تا زمان 48 ساعت مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 161
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی