برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1395 , دوره  69 , شماره  1 ; از صفحه 245 تا صفحه 260 .
 
عنوان مقاله: 

طبقه بندي پوشش گياهي و رسته بندي آن در ارتباط با عوامل زمين شناسي، فيزيوگرافي و خاک (مطالعه موردي: منطقه حفاظت شده مانشت ايلام)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه یزد
 
چکیده: 
اين پژوهش با هدف مطالعه پوشش گياهي و بررسي تاثير عوامل فيزيوگرافي، خاک و زمين شناسي بر روي توزيع و پراکنش جوامع گياهي منطقه مانشت در استان ايلام انجام شده است. جهت بررسي و تعيين گروه هاي اکولوژيک 125 قطعه نمونه مربعي شکل با مساحت 400 متر مربع به صورت تصادفي- سيستماتيک در منطقه پياده شد و حضور، عدم حضور و درصد پوشش گونه هاي گياهي برداشت گرديد. همچنين به منظور تعيين فاکتورهاي خاک در هر يک از واحدهاي شکل زمين از دو عمق 30-0 و 90-30 سانتيمتري نمونه خاک برداشت شد و پارامترهاي فيزيکي و شيميايي خاک اندازه گيري گرديد. با استفاده از آناليز دو طرفه گونه هاي معرف (TWINSPAN) پوشش گياهي منطقه طبقه بندي شد و سپس جهت بررسي روابط پوشش گياهي با عوامل محيطي و تعيين موثرترين اين عوامل از روش آناليز مولفه هاي اصلي (PCA) و آناليز تطبيقي متعارف (‍CCA) استفاده گرديد. با توجه به TWINSPAN، چهار گروه اکولوژيک گياهي تشخيص داده شد که گروه هاي اول و دوم، به ترتيب با 31 و 46 قطعه نمونه، با عناصر رويشي اصلي Quercus barantti، Crataegus ponticaوAcer monspessulanum آهک دوست تر از گروه هاي ديگر مي باشند که اغلب گونه هاي بالشتکي هستند. با توجه به نتايج PCA، محورهاي اول، دوم و سوم به ترتيب 62.83، 23.45 و 13.72 درصد از واريانس تغييرات پوشش گياهي را توجيه مي نمايد. همچنين با توجه به آزمون مونت کارلو محور اول و دوم با مقدار ويژه 0.68 و 0.48، به ترتيب 28 و 19 درصد واريانس تغييرات را توجيه مي کنند و ضريب همبستگي اين محورها با متغير و گونه ها 0.98 است. نتايج حاصل از PCA و CCA نشان دادند که سازند زمين شناسي، مواد آلي و آهک مهم ترين عوامل محيطي موثر در توزيع و استقرار گروه هاي اکولوژيک در منطقه هستند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نادری، م.، و مصلح آرانی، ا.، و مرادی، غ.، و پیری، ع.، و کهزادیان، م.، و عظیم زاده، ح. (1395). طبقه بندی پوشش گیاهی و رسته بندی آن در ارتباط با عوامل زمین شناسی, فیزیوگرافی و خاک (مطالعه موردی: منطقه حفاظت شده مانشت ایلام). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران), 69(1), 245-260. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297951Vancouver : کپی

نادری مصطفی، مصلح آرانی اصغر، مرادی غلامحسین، پیری عبدالسلام، کهزادیان مهرداد، عظیم زاده حمیدرضا. طبقه بندی پوشش گیاهی و رسته بندی آن در ارتباط با عوامل زمین شناسی, فیزیوگرافی و خاک (مطالعه موردی: منطقه حفاظت شده مانشت ایلام). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران). 1395 [cited 2021December09];69(1):245-260. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297951IEEE : کپی

نادری، م.، مصلح آرانی، ا.، مرادی، غ.، پیری، ع.، کهزادیان، م.، عظیم زاده، ح.، 1395. طبقه بندی پوشش گیاهی و رسته بندی آن در ارتباط با عوامل زمین شناسی, فیزیوگرافی و خاک (مطالعه موردی: منطقه حفاظت شده مانشت ایلام). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران), [online] 69(1), pp.245-260. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297951. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 768 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی