برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل موثر بر سوء تغذيه در كودكان زير 5 سال مراجعه كننده به مراكز بهداشتي درماني شهر زاهدان در سال 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تغذیه، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 
چکیده: 

سوء تغذیه يكي از علل عمده شيوع بيماري ها و مرگ و مير كودكان است. از آن جايي كه شناسايي علل سوء تغذیه كودكان و كنترل و پيشگيري از ابتلا به اين بيماري و ساير بيماري ها بسيار حياتي و ضروري است. اين مطالعه با هدف تعيين عوامل موثر بر سوء تغذیه در كودكان زير 5 سال شهر زاهدان در سال 1380 انجام گرفت.
براي اين منظور 1050 كودك مبتلا به سوء تغذیه مراجعه كننده به مراكز بهداشتي درماني شهر طي يك مطالعه توصيفي، مقطعي به طور تصادفي انتخاب و پرسشنامه اي شامل مشخصات دموگرافيك مادر و كودك از طريق مصاحبه با مادر تكميل گرديد. سپس اطلاعات با نرم افزار كامپيوتري SPSS و با استفاده از روش هاي آمار توصيفي آناليز شد. نتايج نشان داد كه سوء تغذيه در دختران بيشتر از پسران (به ترتيب 60.1% در برابر 39.9%) و در سنين 24 ـ 6 ماهگي بيشتر از ساير سنين بوده است (55.4%). در اكثريت موارد فاصله تولد كودك با فرزند قبلي كمتر از 24 ماه (35.2%) و تعداد اعضاي خانواده نيز بيش از 5 نفر (47%) بود. در 54.3% كودكان سن شروع غذاي كمكي پس از 6 ماهگي بوده است. همچنين اكثريت والدين (38.5% پدران و 52.0% مادران) بي سواد بوده و از طرفي اگر چه (97.1%) مادران خانه دار بودند، اما در 51.9% موارد، مادران خانه دار بي سواد بوده اند. در 69% مادران اضافه وزن دوران بارداري كمتر از 7 كيلوگرم بوده است. از كل موارد موردبررسي 58.4% از مادران جهت پيگيري در دوران بارداري به مراكز بهداشتي درماني مراجعه نموده بودند، اما دفاعات مراجعه در 65.9% موارد كمتر از 4 بار بوده است.
بنابراين با توجه به نتايج فوق به نظر مي رسد سوء تغذیه دركودكان مورد بررسي، بيشتر ناشي از نحوه آماده سازي و استفاده نامناسب از انواع غذاهاي كمكي، و چگونگي زمان شروع تغذيه تكميلي، ميزان تحصيلات مادر و رعايت تنظيم خانواده باشد، بنابراين آموزش به مادران براي ارتقاي هرچه بيشتر سطح آگاهي آنان، همچنين آموزش و تلاش بيشتر براي تغيير نگرش فرهنگي مردم منطقه در جهت تنظيم خانواده، رعايت فاصله گذاري بين تولدها، تبعيض قايل نشدن بين فرزندان دختر و پسر و تشويق خانواده ها به ارتقاي سطح تحصيلات دختران كه مادران آينده جامعه هستند از مهم ترين عوامل پيشگيري از بروز سوء تغذیه و بهبود هرچه بيشتر وضعيت تغذيه اي جامعه مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 354
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی