برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير هشت هفته تمرينات ورزشي مقاومتي بر بيومارکرهاي جديد بيماري هاي قلبي - عروقي در مردان بزرگسال چاق

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی ورزشی، واحد مهاباد، دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: چاقي و اختلالات مرتبط با آن از دلايل عمده ابتلا به بيماري هاي قلبي - عروقي و در نتيجه افزايش ميزان مرگ و مير مي باشد. با اين حال، نتايج مطالعات بيان گر اثرات مناسب تمرينات ورزشي بر چاقي و عوارض ناشي از آن است. لذا هدف از تحقيق حاضر بررسي تاثير هشت هفته تمرين مقاومتي بر شاخص هاي ليپوکالين-2 (LCN2) و پروتئين متصل به اسيد چرب (FABP4) در مردان بزرگسال چاق بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه نيمه تجربي 24 مرد بزرگسال چاق انتخاب و به صورت تصادفي در دو گروه کنترل و تمرين جايگزين شدند. گروه تمرين در يک برنامه تمرين مقاومتي با شدت 80-50 درصد يک تکرار بيشنه به مدت هشت هفته (سه جلسه در هفته) شرکت کردند. نمونه هاي خون وريدي در دو مرحله قبل و پس از پايان تمرينات جمع آوري شد. هم چنين شاخص هاي ترکيب بدني در هر دو مرحله اندازه گيري شدند
.
نتايج: تمرين مقاومتي باعث بهبود شاخص هاي درصد چربي بدن، محيط کمر و نسبت دور کمر به لگن در گروه تمرين شد (
P<0.05). به علاوه، نتايج نشان داد که غلظت شاخص ليپوکالين-2 در گروه تمرين (P=0.002) در مقايسه با گروه کنترل (P=0.799) پس از انجام تمرينات مقاومتي به طور معني داري کاهش پيدا مي کند. هم چنين، کاهش معني دار در غلظت FABP4بعد از تمرينات در گروه تمرين (P=0.002) مشاهده شد.
نتيجه گيري: نتايج حاصل از پژوهش حاضر پيشنهاد مي کند تمرينات به کار رفته با اين شدت و طول مدت، موجب بهبود ترکيب بدني و کاهش عوامل جديد خطرزاي بيماري هاي قلبي - عروقي در مردان چاق مي شود. با اين وجود، مطالعات بيشتر جهت درک سازوکارهاي مولکولي آن ضرورت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 200
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی