برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1395 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 319 تا صفحه 344 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه فرهنگ لالايي، شعر و ضرب المثل در گويش قوم لر با تاکيد بر نشانه هاي تفکيک جنسيت (مورد مطالعه: دو محله شهرستان بروجرد از استان لرستان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلمی، واحد تهران مرکزی
 
چکیده: 

شکل گيري نقش جنسيتي افراد يک جامعه، متاثر از دو امر فرهنگي و بيولوژيکي است. لالايي ها و ضرب المثل ها به عنوان جزئي از فرهنگ عامه که با نقش هاي جنسيتي و الگوهاي فرهنگي رابطه دارند، نقش مهمي در اين امر ايفا مي کنند. اين پژوهش، گزارشي از لالايي ها، شعرهاي محلي، ضرب المثل ها و تبيين رابطه شان با الگوهاي زنانه- مردانه يا پسرانه- دخترانه است که قوم ايراني لر، مخصوص مذکر يا مونث به کار مي برد. بررسي سهم لالايي، شعر و ضرب المثل در شکل گيري فرهنگ و آداب و رسوم هر قوم، علت و اهميت اين پژوهش و احتمال امحاي آن ها، ضرورت چنين پژوهشي را نشان مي دهد. در اين نوشتار، قلمرو تحقيق محله صوفيان و دودانگه در شهرستان بروجرد و جامعه آماري 45 نفر بروجردي و 5 نفر از اعضاي انجمن بروجردي هاي مقيم تهران است. پرسش هاي پژوهش مربوط به ضرب المثل ها و لالايي ها يا شعرهايي با موضوع جنسيت است، براي مثال، بررسي مي شود که چه کساني با چه اهدافي از آن ها استفاده مي کنند. در اين پژوهش، از روش مردم شناختي ژرفانگر با مشاهده مشارکتي مستقيم، همراه با اسناد و مدارک علمي مکتوب در مراکز علمي مختلف استفاده شده است. چارچوب نظري در اين پژوهش، نظريه ساخت گرايي لوي اشتروس و نظريه عمل اورتنر است. نتايج پژوهش به شرح زيرند: نخست آنکه در ادبيات شفاهي قوم لر، جنسيت کاملا هويداست و مي توان در اين فرهنگ، «زن طبيعي» و «مرد فرهنگي» را آن چنان که در نظريه عمل بيان شده است، به وضوح مشاهده کرد. دوم آنکه قوم لر در ادبيات شفاهي خود، به طور مشخص براي پسر و دختر، زن و مرد، زن و شوهر و پدر و مادر تفاوت ارزشي قائل است. سوم آنکه در الگوهاي اين ادبيات، معمولا دختر جايگاه ويژه اي ندارد، جز در مواردي خاص که کدبانو و صبور است و کسي از راز دلش آگاه نيست. چهارم آنکه در الگوهاي اين ادبيات، پسر هميشه عزيزتر است و مسووليت ها و وظايفش برحسب عزتش تعريف مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عسگری خانقاه، ا.، و پورتقی، ر. (1395). مطالعه فرهنگ لالایی, شعر و ضرب المثل در گویش قوم لر با تاکید بر نشانه های تفکیک جنسیت (مورد مطالعه: دو محله شهرستان بروجرد از استان لرستان). مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ایران, 5(2), 319-344. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297385Vancouver : کپی

عسگری خانقاه اصغر، پورتقی رویا. مطالعه فرهنگ لالایی, شعر و ضرب المثل در گویش قوم لر با تاکید بر نشانه های تفکیک جنسیت (مورد مطالعه: دو محله شهرستان بروجرد از استان لرستان). مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ایران. 1395 [cited 2021May12];5(2):319-344. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297385IEEE : کپی

عسگری خانقاه، ا.، پورتقی، ر.، 1395. مطالعه فرهنگ لالایی, شعر و ضرب المثل در گویش قوم لر با تاکید بر نشانه های تفکیک جنسیت (مورد مطالعه: دو محله شهرستان بروجرد از استان لرستان). مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ایران, [online] 5(2), pp.319-344. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297385. 

 
بازدید یکساله 367 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی