برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
شهريور 1396 , دوره  20 , شماره  6 ; از صفحه 1 تا صفحه 7 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ضخامت اينتيما مدياي شريان کاروتيد در زنان مبتلا به پره اکلامپسي و زنان باردار سالم با فشارخون طبيعي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه رادیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: پره اکلامپسي يک اختلال چند سيستمي با علت شناسي نامعلوم است که به نظر مي رسد در درازمدت مي تواند افراد مبتلا را در معرض خطر ابتلاء به بيماري هاي قلبي - عروقي قرار دهد. از سوي ديگر در مطالعات اخير به افزايش ضخامت اينتيما مديا شريان کاروتيد (IMT) به عنوان ريسک فاکتوري مستقل، در پيش گويي زودرس ابتلاء به بيماري هاي آترواسکلروتيک قلبي عروقي اشاره شده است. با توجه به اختلال فونکسيون آندوتليوم به عنوان مکانيسم پاتوژنتيک مشترک در روند تغييرات آترواسکلروتيک و پره اکلامپسي، مطالعه حاضر با هدف مقايسه ضخامت اينتيما مديا شريان کاروتيد در زنان مبتلا به پره اکلامپسي و کنترل سالم انجام شد.
روش کار: در اين مطالعه مقطعي که در سال 95-1394 انجام شد، ضخامت اينتيما مديا عروق کاروتيد مشترک با استفاده از سونوگرافي در 30 زن باردار مبتلا به پره اکلامپسي، 30 زن باردار سالم با فشار خون طبيعي و 30 زن سالم غير باردار که از نظر سن و سن بارداري همسان بودند، اندازه گيري شد، سپس ميانگين آن در بين سه گروه مورد مقايسه قرار گرفت. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از نرم افزار آماري
SPSS (نسخه 11.5) و آزمون هاي کاي اسکوئر، تست دقيق فيشر، کولموگروف- اسميروف، آنووا و کروسکال واليس انجام شد. ميزان p کمتر از 0.05 معنادار در نظر گرفته شد.
يافته ها: ميانگين
IMT شريان هاي کاروتيد راست و چپ به ترتيب در گروه زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسي (0.78±5 ميلي متر و 0.76±0.28 ميلي متر)، در زنان باردار سالم با فشار خون طبيعي (0.52±0.01 ميلي متر و 0.53±0.01 ميلي متر) و در زنان سالم غير باردار (0.54±0.01 ميلي متر و 0.56±0.01 ميلي متر) بود که در گروه زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسي تفاوت آماري معناداري با دو گروه ديگر وجود داشت (p<0.001)
نتيجه گيري:
IMT به عنوان مارکري مهم و مستقل در پيش گويي زودرس بيماري هاي آترواسکلروتيک قلبي عروقي، در زنان مبتلا به پره اکلامپسي به طور بارزي بالاتر از دو گروه کنترل مي باشد، از طرفي با توجه به ارتباط اين فاکتور با خطر افزايش بيماري هاي آترواسکلروتيک، منطقي است اين زنان به عنوان گروه پرخطر بيماري هاي قلبي - عروقي در نظر گرفته شده و مورد بررسي هاي غربالگري زودرس بيماري هاي آترواسکلروتيک قلبي - عروقي قرار گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عافیت، م.، و اسماعیل پور، ا.، و جراحی، ل.، و پورعلی، ل.، و ایرانمنش، گ.، و دقیقی، ن.، و لایق، پ. (1396). مقایسه ضخامت اینتیما مدیای شریان کاروتید در زنان مبتلا به پره اکلامپسی و زنان باردار سالم با فشارخون طبیعی. مجله زنان مامایی و نازایی ایران, 20(6), 1-7. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297219Vancouver : کپی

عافیت ملیحه، اسماعیل پور احسان، جراحی لیدا، پورعلی لیلا، ایرانمنش گلناز، دقیقی نوید، لایق پروانه. مقایسه ضخامت اینتیما مدیای شریان کاروتید در زنان مبتلا به پره اکلامپسی و زنان باردار سالم با فشارخون طبیعی. مجله زنان مامایی و نازایی ایران. 1396 [cited 2021May12];20(6):1-7. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297219IEEE : کپی

عافیت، م.، اسماعیل پور، ا.، جراحی، ل.، پورعلی، ل.، ایرانمنش، گ.، دقیقی، ن.، لایق، پ.، 1396. مقایسه ضخامت اینتیما مدیای شریان کاروتید در زنان مبتلا به پره اکلامپسی و زنان باردار سالم با فشارخون طبیعی. مجله زنان مامایی و نازایی ایران, [online] 20(6), pp.1-7. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297219. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 48 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی