برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تنگناهاي ژئوپليتيکي ترکيه و بحران سوريه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

كشورهاي جهان با توجه به منافع ملي كه براي خود تبيين نموده اند و ارزيابي هايي كه از قدرت هاي رقيب خود دارند، تلاش مي كنند با بهره گيري از موقعيت مكاني و ساير عوامل موثر بر قدرت ملي نسبت به اتخاذ سياست هاي مناسب در راستاي راهبرد دفاع ملي خود اقدام نمايند. در اين راستا، در پي تحولات اخير منطقه ي خاورميانه، ترکيه تلاش مي کند با توجه به سياست خود يعني «صفر کردن مسائل خود با همسايگان»، در کنار کشورهاي غربي به ويژه آمريکا و رژيم صهيونيستي و چند کشور عربي همسو با منافع غرب در پي دخالت براي براندازي حکومت مردمي بشار اسد در سوريه است.
از اين رو، اين مقاله تلاش مي کند با روش توصيفي- تحليلي به تبيين تنگناهاي ژئوپليتيکي ترکيه و تاثير آن در بحران ايجادشده در سوريه بپردازد. بررسي هايي که در اين پژوهش انجام شد، نتايجي را در بر داشته است، از جمله مي توان به مواردي اشاره کرد: تضعيف و شکستن محور مقاومت و کاهش عمق راهبردي ايران که به عنوان رقيب منطقه اي ترکيه محسوب مي شود، در جهت افزايش دادن نفوذ و قدرت چانه زني خود در منطقه و جهان، جلب نظر اتحاديه ي اروپا و غرب جهت پذيرش عضويت ترکيه در اين اتحاديه، تغيير نگرش سياسي در هيأت حاکمه ي (حزب عدالت و توسعه) ترکيه در جهت سياست هاي نوعثماني گرايانه (توسعه طلبانه) و پيگيري مسائل قومي- تاريخي و به ويژه مسائل مرزي به نفع خود، تغيير ماهيت دولت علوي سوريه و روي کار آمدن حکومت سني مذهب در جهت همسو بودن با اهداف ترکيه و غرب، و در کلام آخر در جهت منافع اقتصادي ترکيه است که بيش تر اهداف ذکرشده، موقعيت ترکيه را از نظر سياسي و ژئوپليتيکي در جهت رسيدن به اين منافع (الگوي غالب منطقه اي با رشد اقتصادي بالا) بهتر خواهد کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حشمتی جدید، م.، و باقری، ح.، و بشارتی، م.، و حشمتی، ح. (1393). تنگناهای ژئوپلیتیکی ترکیه و بحران سوریه. سیاست دفاعی, 23(1 (پیاپی 89)), 177-208. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297090Vancouver : کپی

حشمتی جدید مهدی، باقری حسین، بشارتی محمدرضا، حشمتی حمیدرضا. تنگناهای ژئوپلیتیکی ترکیه و بحران سوریه. سیاست دفاعی. 1393 [cited 2021May07];23(1 (پیاپی 89)):177-208. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297090IEEE : کپی

حشمتی جدید، م.، باقری، ح.، بشارتی، م.، حشمتی، ح.، 1393. تنگناهای ژئوپلیتیکی ترکیه و بحران سوریه. سیاست دفاعی, [online] 23(1 (پیاپی 89)), pp.177-208. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297090. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 266 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی