برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1396 , دوره  20 , شماره  4 ; از صفحه 88 تا صفحه 91 .
 
عنوان مقاله: 

گزارش درمان آندوسکوپي يک سنگ روي IUD در مثانه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ارولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: وسايل داخل رحمي (IUD) سال هاي سال به عنوان وسيله جلوگيري از بارداري استفاده مي شود و تاکنون در بيش از 100 ميليون زن استفاده شده است. مهاجرت IUD به احشاي مجاور گزارش شده است، ولي مهاجرت آن به مثانه خيلي نادر است. ورود IUD به داخل مثانه مي تواند باعث تشکيل سنگ روي آن شود. بسياري از بيماران بدون علامت هستند و ممکن است از علائم تحريکي و انسدادي ادرار شکايت داشته باشند. در مطالعه حاضر بيماري معرفي مي شود که 10 سال بعد از کارگذاري IUD با هماچوري مراجعه کرد و سنگي در روي IUD مهاجرت کرده به مثانه تشکيل شده بود که با درمان آندوسکوپيک بهبود يافت.
معرفي بيمار: خانمي 45 ساله با عفونت هاي ادراري مکرر و سابقه يک نوبت هماچوري گروس به درمانگاه مراجعه کرد. بيمار سابقه قراردادن
IUD حدود 10 سال قبل داشت. در سونوگرافي شکم و لگن، سنگ 4*2 سانتي متري در مثانه رويت شد. بيمار تحت سيستوسکوپي قرار گرفت و سنگي بزرگي در مثانه بيمار رويت شد که کاملا اطراف IUD را گرفته بود. سنگ با درمان آندوسکوپيک شکسته شد و IUD خارج شد.
نتيجه گيري: در هنگام بروز علائم تحريکي ادرار و عفونت هاي مکرر در خانمي که سابقه کارگذاري
IUD در رحم داشته باشد، بايد به فکر احتمال مهاجرت اين وسيله به مثانه بود و در اين موارد انجام سونوگرافي و سيستوسکوپي مي تواند کمک کننده باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی