برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي تاثير افزودن فنتانيل اينتراتكال در دوزهاي 12.5 و 25 ميكروگرم به ليدوكائين هيپرباريك در بيدردي عمل سزارين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 
تركيب لوكال انستتيكهاي اينتراتكال با مخدرها به عنوان يك روش مطلوب مدتهاست مورد توجه قرار گرفته است و دليل آن هم اين است كه اين داروها در دو محل مجزا اثر كرده و تركيب آن دو درد را با مكانيسم سينروژيسم از بين مي برد. در اين مطالعه ما اثر دو دوز فنتانيل اينتراتكال را همراه با ليدوكائين هيپرباريك در كيفيت و طول مدت بي دردي و شيوع عوارض آنستزي استپاينال در سزارين بررسي مي نماييم.
45 بيمار به طريق مطالعه كارآزمايي باليني تصادفي شده شاهددار به صورت دو سوركور مورد بررسي قرار گرفتند و به سه گروه 15 نفري تقسيم شدند. گروه اول 75 ميلي گرم ليدوكائين به اضافه 0.5 ميلي ليتر نرمال سالين، گروه دوم 75 ميلي گرم ليدوكائين به اضافه 12.5 ميكروگرم فنتانيل و گروه سوم 75 ميلي گرم ليدوكائين به اضافه 25 ميكروگرم فنتانيل به صورت اينتراتكال دريافت كردند. مدت زمان شروع بي حسي، كيفيت بي دردي حين عمل، در ريكاوري و در دوره پس از عمل بر اساس (VAS (Visual Analogue Scale ثبت شد. اطلاعات به دست آمده با استفاده از آزمون هاي آماري x2 ، Anova و كروسكال واليس به وسيله نرم افزار EP16 و SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
اطلاعات دموگرافيك بين سه گروه تفاوتي نداشت. زمان شروع بي حسي در دو گروه فنتانيل 12.5 و 25 ميكروگرم كوتاه تر از گروه پلاسبو بود (0.01=P) ميزان درد بيماران بر اساس VAS در طول مدت عمل و در ريكاوري در گروه فنتانيل 25 ميكروگرم به طور معني داري كمتر از دو گروه ديگر بود (0.05=P) و (0.04=P). اما VAS در زمان درخواست اولين آنالرژيك در سه گروه تفاوت معني داري نداشت. افت فشار خون سيستوليك در گروه فنتانيل 25 ميكروگرم كمتر از دو گروه ديگر بود (۰.۰۲۲=P)، طول مدت بي دردي و نيز ميانگين مصرف آنالژزيك در دوره پس از عمل و نيز بروز ساير عوارض آنستزي اسپاينال در سه گروه اختلاف آماري معني داري نداشت.
نتيجه نهايي اين كه افزودن فنتانيل اينتراتكال با دوز 25 ميكروگرم به ليدوكائين هيپرباريك در آنستزي اسپاينال شروع بي حسي را تسريع كرده و كيفيت بي دردي را در مقايسه با دو گروه ديگر بهبود مي بخشد و نيز عارضه افت فشار خون ناشي از آنستزي اسپانيال را كاهش مي دهد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاجیان، پ.، و داوودی، م. (1382). بررسی مقایسه ای تاثیر افزودن فنتانیل اینتراتکال در دوزهای 12.5 و 25 میکروگرم به لیدوکائین هیپرباریک در بیدردی عمل سزارین. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 10(2 (مسلسل 28)), 23-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2970Vancouver : کپی

حاجیان پوران، داوودی مریم. بررسی مقایسه ای تاثیر افزودن فنتانیل اینتراتکال در دوزهای 12.5 و 25 میکروگرم به لیدوکائین هیپرباریک در بیدردی عمل سزارین. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1382 [cited 2021June25];10(2 (مسلسل 28)):23-28. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2970IEEE : کپی

حاجیان، پ.، داوودی، م.، 1382. بررسی مقایسه ای تاثیر افزودن فنتانیل اینتراتکال در دوزهای 12.5 و 25 میکروگرم به لیدوکائین هیپرباریک در بیدردی عمل سزارین. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 10(2 (مسلسل 28)), pp.23-28. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2970. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 89 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی