6 SID.ir | ابزارها و روش هاي آموزش مبتني بر اينترنت در آموزش علوم پزشکي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

ابزارها و روش هاي آموزش مبتني بر اينترنت در آموزش علوم پزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اساتيد پزشکي اغلب در حال جستجوي ابزارهاي جديد هستند که با استفاده از آن تدريس کنند ودر سال هاي اخير اين ابزارها در تکنولوژي مبتني بر اينترنت يافت مي شود. هدف از انجام اين مطالعه بررسي ابزارها، مواد و روش هاي آموزشي مبتني بر اينترنت در آموزش علوم پزشکي است.
روش ها: در اين مطالعه مروري پايگاه هاي اطلاعاتي فارسي شامل sid، Iranmedex،Irandoc  و Magiran با کمک کليد واژه هايي شامل شبکه اجتماعي، تدريس، آموزش و اينترنت همچنين پايگاه هاي اطلاعاتي لاتين شامل PubMed،Eric  با کليد واژه هاي social network، teaching، education،internet  مورد جستجو قرار گرفت.
نتايج: در جستجوي مقدماتي 800 مقاله به دست آمد که پس از حذف مقالات تکراري 490 مقاله باقي ماند. در اين ميان پس از مطالعه عنوان و چکيده و در نظر گرفتن معيارهاي ورود و خروج 33 مقاله وارد مرور شد. يافته ها در سه دسته قرار داده شد. در دسته ابزارها، مي توان به سيستم هاي مديريت يادگيري، شبکه هاي اجتماعي و ابزارهاي موبايل، در دسته مواد، به پادکست ها
(Podcasts) و وادکست ها (Vodcasts) و در دسته روش هاي آموزش مي توان به يادگيري بر اساس موبايل (Mobile learning)، بلاگ گزارش صبحگاهي (Morning report blog) و بلاگ معاينات باليني اشاره کرد.
نتيجه گيري: روش هاي متنوع آموزش مبتني بر اينترنت مانند يادگيري از طريق موبايل، پادکستينگ وجود دارد که قابليت هاي استفاده بالايي در آموزش پزشکي دارند. توصيه مي شود که در کارگاه هاي آموزشي توانمندسازي اساتيد با اين روش ها آشنا شوند تا به سوي استفاده کارآمد از اين روش ها گام بردارند
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 135
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی