3 SID.ir | اثربخشي افزايش دانش جنسي بر رضايت زناشويي زنان متاهل
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

اثربخشي افزايش دانش جنسي بر رضايت زناشويي زنان متاهل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* علامه طباطبائی
 
چکیده: 

با توجه به اهميت بنيان خانواده و از آنجا که مسائل جنسي يکي از مولفه هاي مهم براي داشتن يک زندگي بانشاط و پايدار است، پژوهش حاضر با هدف تعيين اثربخشي افزايش دانش جنسي بر رضايت زناشويي زنان متاهل انجام گرديد.پژوهش حاضر نوعي پژوهش شبه آزمايشي است که در آن بعد از اجراي پرسشنامه رضايت زناشويي اسپانير و رضايت جنسي لارسون بر روي زنان متاهل مراجعه کننده به سرا ي محله صادقيه (منطقه 18) 30 نفر از آنها به عنوان گروه نمونه انتخاب شدند و به صورت تصادفي در دو گروه آزمايش و درحال انتظار ( کنترل) جايگزين شده و در 12 جلسه 90 دقيقه اي تحت آموزش قرار گرفتند.
بعد از اجراي پس آزمون و اجراي آزمون در جلسه پيگيري تحليل داده ها با استفاده از تحليل کواريانس نشان داد که افزايش دانش جنسي با 99% اطمينان
(f=28.64) موجب افزايش رضايت زناشويي مي گردد اما اين افزايش تا جلسه پيگيري که يک ماه بعد برگزار شد ادامه نداشت و فرضيه دوم پژوهش (f=.32) رد شد.
پژوهش حاضر نشان داد که افزايش دانش جنسي موجب افزايش رضايت زناشويي زنان مي گردد اما اين افزايش تا جلسه پيگيري ادامه نداشت. بنابراين، براي اين که نتايج حاصل از اين روش آموزشي ادامه داشته باشد در پژوهش هاي آتي بايد تمهيداتي در نظر گرفت. براي مثال مي توان از وسايل کمک آموزشي بيشتر استفاده شود يا اينکه تکاليف بيشتري براي اجرا در منزل به آزمودني ها داده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 225
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی