5 SID.ir | تاثير درمان تعديل شده ي شناخت درماني مبتني بر ذهن آگاهي بر فاجعه پنداري، پذيرش و شدت درد بيماران مبتلا به فيبروميالژيا
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير درمان تعديل شده ي شناخت درماني مبتني بر ذهن آگاهي بر فاجعه پنداري، پذيرش و شدت درد بيماران مبتلا به فيبروميالژيا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
 
چکیده: 

هدف: هدف از پژوهش حاضر، بررسي اثربخشي مداخله ي تعديل شده ي شناخت درماني مبتني بر ذهن آگاهي بر فاجعه پنداري، پذيرش و شدت درد در بيماران مبتلا به فيبروميالژيا بود.
روش: در يك پژوهش نيمه تجربي 24 نفر از بيماران زن مبتلا به فيبروميالژيا بطور تصادفي در دو گروه مداخله و كنترل قرار گرفتند. مقياس فاجعه پنداري درد، پرسشنامه درد مزمن و سياهه ي چند وجهي درد مزمن توسط آزمودني هاي دو گروه در مرحله قبل و بعد از مداخله كامل شد. داده ها توسط آزمون آماري تحليل كواريانس چند متغيره (مانكوا) نجزيه و تحليل شد
.
يافته ها: نتايج تحليل كواريانس نشان داد كه دو گروه مداخله و كنترل از نظر فاجعه پنداري، پذيرش و شدت
درد (p<0.01) تفاوت معناداري دارند. همچنين در خرده مقياس هاي فاجعه پنداري درد (نشخوار ذهني، بزرگنمايي و درماندگي) و پذيرش درد (تمايل به درد و درگير شدن در فعاليت) نيز در سطح معناداري  0.99تفاوت معناداري در بين دو گروه وجود دارد.
نتيجه گيري: يافته هاي حاضر از تاثير درمان تعديل شده ي شناخت درماني مبتني بر ذهن آگاهي براي درد در كاهش فاجعه پنداري و شدت درد و افزايش پذيرش درد بيماران مبتلا به سندرم فيبروميالژيا حمايت مي كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 215
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی